سهام عدالت

سهام عدالت را بفروشید | سامانه انتقال سهام عدالت راه افتاد

کدخبر : 25936

اما فروش سهام عدالت بستگی به وضعیت بازار دارد یعنی اگر وضعیت بورس خوب نباشد، سهامداران نمی‌توانند سهام عدالت خود را بفروشند.

از سال 1399 آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت آغاز شده است، آیاباقی مانده سهام عدالت نیز آزاد می‌شود؟به گزارش تجارت‌نیوز، آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت سال 1399  با ابلاغ مقام معظم رهبری صورت گرفت. 30 درصد از سهام عدالت در خردادماه و  60درصد از آن در مردادماه سال 1399 آزاد شد. با وجود اینکه قرار بر آزادسازی 40درصد باقی‌مانده تا پایان سال 1399 بود، اما این امر صورت نگرفت. در حال حاضر مشخص نیست 40درصد باقی‌مانده سهام عدالت مستقیم چه زمانی آزاد می‌شود. در حال حاضر سهامداران می‌توانند 60 درصد از سهام خود را بفروشند. اما فروش سهام عدالت بستگی به وضعیت بازار دارد یعنی اگر وضعیت بورس خوب نباشد، سهامداران نمی‌توانند سهام عدالت خود را بفروشند.

20 درصد باقی مانده سهام عدالت چه می‌شود؟

حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی سازی به ایسنا گفت: دولت منابع دیگری برای تخصیص به سهام عدالت ندارد. کل ارزش بازار پرتفوی سهام دولت در تابلوی بورس حدودا 186 هزار میلیارد تومان است. حدود 86 هزار میلیارد تومان یعنی نزدیک 40 تا 45 درصد آن وثیقه وام‌هایی است که از سال 1379 به بعد اخذ شده است و امکان واگذاری آن‌ها از هیچ طریقی وجود ندارد. در نهایت هر زمانی معاونت حقوقی پاسخ خود را اعلام کند، امکان تخصیص سهام به مشمولین کمیته امداد و بهزیستی امکان‌پذیر می‌شود.

چه خبر از وضعیت سهام عدالت

امکان فروش سهام عدالت به صورت مستقیم وجود ندارد. فروش سهام عدالت از 25 آبان ماه سال 1399 برای مشمولانی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند، متوقف شد. مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار، دلیل توقف فروش سهام عدالت را، فشار بر بازار سهام اعلام کردند.
حدود 49 میلیون نفر دارنده سهام عدالت هستند که از این تعداد، 19 میلیون نفر روش مدیریتی مستقیم و 30 میلیون نفر، روش مدیریتی غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند. مشمولان تا پایان تیرماه سال1399 فرصت داشتند، نحوه مدیریت سهام عدالت خود را انتخاب کنند و حال با گذشت این تاریخ، دیگر امکان تغییر روش مدیریت وجود ندارد. پس از گذشت زمان اعلامی، سهام عدالت هر شخصی که به سامانه سهام عدالت مراجعه نکرده بود، به صورت خودکار به شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت منتقل می‌شد. (روش مدیریتی غیرمستقیم)

برای فروش سهام خود، اگر سجامی نیستند، در ابتدا باید با ورود به سامانه WWW.SEJAM.IR سجامی شوند و کد بورسی دریافت کنند. سپس به سایت WWW.DDN.CSDIRAN.IR مراجعه کرده تا دارایی سهام عدالت خود را مشاهده کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه