کدخبر : 7305

دانشمندان اسرائیلی موسسه پژوهشی گالیل میگویند تا سه هفته دیگر موفق به ساخت واکسن خوراکی کرونا می شوند.

"جروزالم پست" به نقل از وزیر علوم اسرائیل گزارش داده است که: "موسسه تحقیقی میگال" موفق شده واکسنی برای ویروس کرونا بیابد و آنرا ظرف سه هفته آینده تولید می‌کند. بنابر همین گزارش عرضه این واکسن به بازار ۹۰ روز طول می‌کشد.

عوفیر آکونیس، وزیر علوم اسرائیل، به روزنامه "جروزالم پست" گفته است که یک موسسه پژوهشی این کشور تا سه هفته دیگر موفق به تولید واکسن ویروس کرونا خواهد شد. به گفته او پژوهشگران "انستیتوی تحقیقی میگال" توانسته‌اند به این واکسن دست پیدا کنند. عرضه این واکسن به بازار پس از آنکه تولید شد، حدود ۹۰ روز طول خواهد کشید.

 


آمار واقعی مبتلایان به کرونا در ایران فاش شد


 

به موازات اسرائیل، چین و آمریکا و آلمان و فرانسه هم از کشورهایی هستند که در تلاشند تا واکسن کرونا را تولید کنند.

وزیر علوم اسرائیل گفته است در این میان «شانس هم کمی دخالت داشته اما این شانسی است که تنها نصیب انسان‌های کوشا می‌شود». انستیتوی تحقیقی میگال یکی از مهم‌ترین موسسات تحقیقاتی در فناوری بیولوژیک در جهان است و به گفته جروزالم پست «چندان دور از انتظار نبود که واکسن ویروس کرونا در آنجا تولید شود».

این انستیتو اکنون چهار سال است که در حال پژوهش روی دارویی برای مبارزه با ویروس برونشیت عفونی (IBV) است؛ ویروسی که پرندگان را دچار بیماری برونشیت می‌کند. اثربخشی این دارو در آزمایشات بالینی در پژوهشکده دامپزشکی انستیتو ثابت شده است. ظاهرا این پیش‌زمینه موفقیت در زمینه یافتن واکسنی برای ویروس کرونا شده است.

در این پژوهش از یک روش جدید "اندوسیتوز" (درون‌بری) استفاده می‌شود؛ به نوشته ویکی‌پدیا، درون‌بَری یا اندوسیتوز (به انگلیسی: Endocytosis) به بردن مواد خارجی اعم از جامد یا مایع از طریق غشای یاخته (سلول) به درون آن اطلاق می‌شود. درون‌بری به فرایندی فعال (نیازمند انرژی) گویند که در آن سلول، مولکول‌ها یا اجسامی را به داخل خود می‌برد. نوعی از اندوسیتوز، فاگوسیتوز نامیده می‌شود که در آن ذرات جامد مانند باکتری توسط سلول فاگوسیت (مانند ماکروفاژ) بلعیده می‌شوند.

از این طریق واکسنی به روش جدید تولید می‌شود که ترکیب آن پیچیده و تولید آن نیازمند زمان است. در حال حاضر همه آزمایشات پیرامون موثر بودن واکسن تایید شده است.

 


6 بازیکن سپاهان کرونا دارند؟ + جزئیات


 

دکتر خن کاتس، سرپرست گروه بیوتکنولوژیکی انستیتو میگال، در توضیح عملکرد این واکسن می‌گوید: «ایده اصلی ما ایجاد پیشرفت در این فناوری بوده نه اینکه بخواهیم واکسن خاصی برای این یا آن نوع ویروس تولید کنیم. چارچوب علمی واکسن مبتنی بر یک پروتئین جدید است. یک پروتئین که محلول کایمریک را تشکیل می‌دهد و آنتی ژن ویروسی را از طریق "اندوسیتوز" فعال کرده در بافت‌های مخاطی ایجاد می‌کند و موجب تشکیل آنتی‌بادی علیه ویروس در بدن می‌شود.» 

انستیتوی تحقیقی میگال سال ۱۹۷۹ در شهر کیرات شمونا پایه‌گذاری شد و به مرکزی برای تحقیقات علمی و عامل اقتصادی مبتنی بر دانش در شمال اسرائیل ایجاد شد. انستیتویی که می‌گوید پرچمدار پژوهش‌های علمی برای سلامت جهان است.

داوید سیگودون، مدیرعامل موسسه میگال، اعلام کرده که واکسن کرونای تولید این انستیتو خوراکی خواهد بود و قرار است در دسترس همه مردم قرار گیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • سعید
  3

  ویروسی که توسط اسرائیل وامریکا ساخته شده حتما واکسن آن هم در دست خودشان است خودبزرگ خواندن یعنی همین.مردم دنیا ساده لوح نیستند تایک رژیم کودک کش را ناجی فرض کنند

 • ناشناس
  2

  اسراییل مگه غیر کشت وکشتار کار دیگه ای بلده .انشاالله واکسن کرونا به دست دانشمند ان غرور آفرین ایران که جونم زندگیم فدای وجب به وجب خاکش کشف می کنن نه اسراییل😏

 • بیژن
  2

  ازکی انسان دوست شدن؟
  این ها اگر کور نکنن شفا نمیدن

 • ناشناس
  0

  امیدوارم داروی کرونا توسط ایران کشف بشه وهرچه زودترهم پیدا بشه تاتلفاتمون کمتروتوفن آوری ماجلوتر بیفتیم...(دانش درنزدمردان پارس است وبس )...

 • کریم امیری
  2

  ویروس کرونا میتواند هدیه ای ازجانب خدا باشد برای اثبات این موضوع که درمواردی ازدست بشر چیزی بر نمیاید مگر بخواست خودش.درجایی خدا میخواد گروهی را بخاطر بی لیلقتیشان تنبیه نماید وتقابل علم وروشنایی با جهل وتاریکی وخرافات را بمنصه ظهور رساند,وسنتز این برخوردها=با ارتقای فکری بشر
  بامید انروز.

 • سروش
  1

  ایا ساختن دارو درمان کرونا واقعیت دارد

 • ناشناس
  0

  مثل همیشه بلوف .چین تا یک هفته دیگه واکسن به بازار میفرسته .ولی این میگه سه ماه

آنچه دیگران میخوانند :
  ‍‍‍
  روی خط رسانه