مسواک

ربات ها برایتان مسواک می زنند| مسواک زدن دیگر آزاردهنده نیست

کدخبر : 22417

همچون بسیاری از کارهای ساده که امروزه توسط ربات‌ها انجام می‌شود، به نظر می‌رسد به زودی راهی برای سپردن مسواک‌زدن به ربات‌ها نیز وجود داشته باشد.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه می‌تواند کاری آزاردهنده باشد و حتی افرادی که به این روال پایبند هستند، ممکن است برخی از نقاط دهان و دندان را جا بیاندازند و دچار مشکل شوند. بخشی از علت بروز این مشکل به این دلیل است که مسواک‌ها با در نظر گرفتن تفاوت‌های شکل یا فاصله دندان‌های افراد مختلف طراحی و ساخته نمی‌شوند بنابر این محققان مسواک جدیدی را طراحی کردند.

مهندسان دانشگاه پنسیلوانیا مجموعه‌ای از میکروربات‌هایی را با قابلیت تغییر شکل توسعه داده‌اند که می‌توانند به شکل نخ دندان در بیایند. این ربات‌ها نه تنها پلاک‌های دندان را پاک می‌کنند، بلکه با آزاد کردن ترکیبات ضد میکروبی، باعث از بین رفتن باکتری‌های مضر می‌شوند.

 

میکروربات‌ها با تغییر شکل موثر، این مشکل را حل می‌کنند. این ربات‌های کوچک از نانوذرات اکسید آهن تشکیل شده‌اند و می‌توان آن‌ها را به شکل‌های مختلفی درآورد و با استفاده از میدان‌های مغناطیسی کنترل کرد. به این ترتیب، این ذرات را می‌توان به شکل نخ دندان مرتب کرد تا پلاک‌های سطح دندان را مسواک بزنند، یا می‌توان برای تمیز کردن بین دندان‌ها آن‌ها را تبدیل به رشته‌های نخ‌مانند نازک‌تری کرد.

 

اما این میکروربات‌ها فقط دندان‌ها را به صورت مکانیکی تمیز نمی‌کنند، بلکه اکسید آهن به‌عنوان فعال‌کننده پراکسید هیدروژن شناخته می‌شود و واکنشی را ایجاد می‌کند که رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند که باکتری‌ها و زیست‌لایه‌های چسبنده‌ای را که روی دندان ایجاد می‌شود را از بین می‌برد. زیست‌لایه، اجتماعی از سلول‌های میکروارگانیسمی است که به یک سطح متصل شده‌اند.

 

پژوهشگران این گروه ابتدا سیستم خود را بر روی یک صفحه مسطح از مواد مصنوعی شبیه‌ به سطح دندان آزمایش کردند. سپس، آن‌ها به کنترل حرکات میکروربات‌ها بر سطح واقعی‌تری از مدل‌های سه بُعدی دندان پرداختند. در نهایت، میکروربات‌ها بر روی دندان‌های واقعی انسان آزمایش شدند. این ربات‌ها در دستگاهی قرار گرفته بودند که آنها را به گونه‌ای که باید، در دهان مرتب می‌کرد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
خبرداغ روز
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه