همسر استاد شجریان کیست + تصاویر و بیوگرافی

کدخبر : 12919

استاد محمد رضا شجریان آخرین بار در ۱۴ مهر ۹۹ به علت شرایط نامناسب جسمی بار دیگر در بخش آی سی یو بیمارستان جم بستری شده بود.

استاد محمدرضا شجریان، یکی از برجسته‌ترین خوانندگان و آهنگسازان موسیقی سنتی ایران است. او در سال ۱۳۲۹ در تهران به دنیا آمد و در خانواده‌ای هنرمند بزرگ شد. پدرش، ناصر شجریان، نوازندهٔ تار و موسیقی‌دان برجسته‌ای بود که تاثیر بسزایی بر روی استاد شجریان داشت.

استاد شجریان از سنین پایین با تحریک پدرش به موسیقی علاقه مند شد و در سنین نوجوانی با استادان بزرگی چون علی‌اصغر شهناز، نورعلی برومند، مجید کیانی و حیدرزاده آشنا شد و مهارت خود را در نواختن ساز تار به اوج رساند.

او تاکنون در کنار فعالیت در صحنه و ضبط آلبوم‌های موسیقی، در آموزش و آماده سازی نسل جوان از هنرمندان موسیقی سنتی نیز فعالیت داشته است. آثار بسیاری در سبک‌های مختلف موسیقی سنتی ایران را به جامعهٔ هنری تقدیم کرده و شناخت بین المللی قابل توجهی برای خود کسب کرده است.

 

استاد شجریان همچنین از ۲۵ مرداد سال جاری به مدت ۱۰ روز به دلیل افت سطح هوشیاری و شوک سپتیک در بخش مراقبت‌های ویژه این بیمارستان بستری بود.

 

وی بهمن سال گذشته نیز به علت بروز مجدد اختلالات ریوی ناشی از بیماری قلبی در بیمارستان جم بستری شد و بامداد روز جمعه دوم اسفند ۹۸ همایون شجریان فرزند وی با انتشار تصویری از نمایشگر علایم حیاتی پدر از دوستداران وی رفع نگرانی کرد.

 

خسرو آواز ایران، پنجم فروردین سال جاری با حال عمومی مناسب از بیمارستان ترخیص شد و بر اساس اعلام هیات مدیره بیمارستان جم اقدامات درمانی وی زیر نظر پزشکان معالج در خارج از بیمارستان انجام گرفت.

 

استاد شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی کشور است و از وی با عنوان «خسرو آواز ایران» یاد می‌شود.

 

وی نوروز ۹۵ با انتشار ویدئویی ضمن تبریک سال نو، از ابتلای خود به بیماری سرطان خبر داد و پس از آن تاکنون تحت نظر پزشکان به مداوا مشغول است.

 


عکس محمدرضا شجریان کنار همسر اول و دومش + عکس دونفره


 

dpchhmkuckgn

 

85dac56c0ec731107dd01b8faeeefd4f-funigma.com

 

بیوگرافی-یانگوم-بازیگر-جواهری-در-قصر-6-500x503

 

بیوگرافی استاد شجریان

 

محمدرضا شجریان موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس اهل ایران است. محمدرضا شجریان اول مهر ماه ۱۳۱۹ در مشهد متولد شد. ۵ ساله بود که در خلوت کودکانه‌اش آواز می‌خواند، ۱۵بهمن ۱۳۲۶ به کلاس اول می‌رود و یک سال بعد به آموزش تلاوت قرآن‌کریم نزد پدر می‌پردازد. در ۹ سالگی تلاوت قرآن را آغاز می‌کند و یک سال بعد این کار را  در میتینگ‌ها و اجتماعات سیاسی آن سال‌ها ادامه می‌دهد.

 

 

FjmgL6JCNqDR

 


فیلم ازدواج پیرمرد 102 ساله با دختر 8 ساله در ایران + فیلم لورفته


 

 

نام اصلی : محمدرضا شجریان

نام مستعار : سیاوش بیدگانی (تا قبل از دههٔ ۱۳۵۰)

تولد : ۱ مهر ۱۳۱۹ مشهد

ملیت : ایرانی

سبک‌(ها): موسیقی اصیل ایرانی

ساز(ها) : سنتور

سال‌های فعالیت آواز: ۱۳۴۶ تا کنون

همسرها : فرخنده گل افشان 

کتایون خوانساری

فرزندان : راحله

افسانه

مژگان

همایون

رایان 

 

 

محمدرضا شجریان موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس اهل ایران است. محمدرضا شجریان اول مهر ماه ۱۳۱۹ در مشهد متولد شد. ۵ ساله بود که در خلوت کودکانه‌اش آواز می‌خواند، ۱۵بهمن ۱۳۲۶ به کلاس اول می‌رود و یک سال بعد به آموزش تلاوت قرآن‌کریم نزد پدر می‌پردازد. در ۹ سالگی تلاوت قرآن را آغاز می‌کند و یک سال بعد این کار را  در میتینگ‌ها و اجتماعات سیاسی آن سال‌ها ادامه می‌دهد.

 

در سال ۱۳۳۱ برای نخستین بار صدای محمدرضا شجریان از رادیو خراسان پخش می‌شود. سال ۱۳۳۲ محمدرضا شجریان عنوان شاگرد ممتاز را در بین دانش آموزان مشهدی از آن خود می‌کند و سپس در دبیرستان شاهرضا تحصیلات خود را پی می‌گیرد. همزمان در مسابقات فوتبال دبیرستان‌های مشهد هم حضور می‌یابد و در سال ۱۳۳۴ موفق می‌شود به تیم دانش آموزی استان راه یابد.

 

shajarian-photokade-com-1

 

محمدرضا شجریان در سال ۱۳۳۶ به دانشسرای مقدماتی در مشهد می‌رود و از همین سال است که برای نخستین بار با یک معلم موسیقی به نام جوان ‌آشنا می‌شود. پی گیری جدی کار آواز سبب می‌شود تا در سال ۱۳۳۸ محمدرضا شجریان به اجرای آوازهایی بدون ساز و نیز قرائت قرآن برای رادیو خراسان بپردازد. یک سال بعد شجریان دیپلم دانشسرای عالی را می‌گیرد و به استخدام آموزش و پرورش در می‌آید و همزمان به تدریس در دبستان خواجه نظام‌الملک بخش رادکان می پردازد و نیز با سنتور آشنا می‌شود.

 

 

همسر+بهرام+افشاری

 

 

آشنایی با سنتور این اشتیاق را در وی شدت می‌بخشد که  با نت و فراگیری سنتور نزد آقای جلال اخباری و شروع سنتور سازی و تحقیق برای بهتر کردن صدای سنتور تجربه‌های خود در موسیقی را گسترش دهد.  

محمدرضا شجریان تا سال ۱۳۵۰ به این خاطر که پدرش می‌خواست خانواده آن‌ها بیشتر با قرائت قرآن و چهره مذهبی شناخته شوند، با نام مستعار سیاوش بیدگانی با رادیو همکاری می‌کرد، ولی بعد از آن پدرش به او اجازه استفاده از نام اصلی‌اش را داد.

 

بیوگرافی-یانگوم-بازیگر-جواهری-در-قصر-3-500x471

 

محمدرضا شجریان پس از چند سال تدریس و مدیری دبستان‌های مشهد آذر ماه 1346 به تهران منتقل می‌شود و از همان بدو ورود با استاد احمد عبادی (نوازنده و نواساز نامی سه‌تار) آشنا می‌شود و همزمان به همکاری با رادیو ایران می‌پردازد و در کنار آن به کلاس درس آواز استاد اسماعیل مهرتاش و انجمن خوشنویسان نزد استاد بوذری می‌رود. آشنایی با رضا ورزنده (استاد سنتور) در تابستان همین سال بود. اجرا و ضبط نخستین برنامه در رادیو ایران که با عنوان "برگ سبز شماره ی 216" در شب جمعه 15 اذر ماه پخش شد از دیگر فعالیت‌های شجریان در این سال بود.

 

محمدرضا شجریان در سال 1349 همکاری خود با برنامه‌های تلویزیون ملی ایران را آغاز می‌کند و همزمان به دریافت عنوان خوشنویس ممتاز نایل می‌شود. در سال 1350 محمدرضا شجریان با استاد فرامرز پایور آشنا می‌شود. به مشق سنتور و آموزش ردیف آوازی صبا نزد ایشان می‌پردازد. در همین سال بود که محمدرضا شجریان با شاعر گرانمایه هوشنگ ابتهاج (سایه) آشنا می شود و به همکاری با برنامه گلهای تازه رادیو می‌پردازد.

 

 

یکتا-ناصر-و-همسرش

85dac56c0ec731107dd01b8faeeefd4f-funigma.com

در سال 1351 استاد محمدرضا شجریان ضمن همکاری در برنامه گلها با استاد نور علی خان برومند آشنا می‌شود و به آموزش سبک و شیوه آوازی طاهر زاده نزد وی مشغول می‌شود. آشنایی با استاد دوامی و نیز آموختن ردیف‌های آوازی از دیگر توفیقات شجریان در این سال بود.

 

محمدرضا شجریان در سال 1352 به اتفاق گروهی از هنرمندان چون  محمدرضا لطفی، ناصر فرهنگفر، حسین علیزاده، جلال ذوالفنون، داود گنجه‌ای و  مقدسی و حدادی و دیگر هنرمندان مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را به سرپرستی استاد داریوش صفوت بنا می‌گذارند.

 

61752601

 

از سال 1354 اجرای استاد محمدرضا شجریان برای کشور های خارجی آغاز می‌شود. استاد محمدرضا شجریان در سال 1356 شرکت دل آواز را تاسیس و نیز در سال 1357 در مسابقه های تلاوت قرآن سراسر کشور به مقام نخست می‌رسد.

 

محمدرضا شجریان در سال 1358 با غلامرضا داد به آشنا می‌شود و سپس آلبوم‌های مختلفی را با گروه پایور و نیز آلبوم‌های دیگری را با گروه شیدا و عارف کار می‌کند. در فاصله سال‌های دهه شصت شجریان همکاری گسترده‌ای را با پرویز مشکاتیان آغاز می‌کند که حاصل ‌آن آلبوم‌های ماهور، بیداد، نوا، دستان و .. است. در همین سال‌ها وی به اتفاق گروه عارف کنسرت‌هایی را در خارج از ایران اجرا می‌کند.

 

 

علیرضا+بیرانوند

 

از سال 68 استاد محمدرضا شجریان با گروه پیرنیاکان و عندلیبی به اجرای کنسرت در آمریکا و اروپا می‌پردازند. این گروه در سال بعد و به دلیل زلزله رودبار کنسرت‌هایی را در جمع آوری کمک مردم دنیا در اروپا و آمریکا اجرا می‌کنند.

 

در سال 71 به اجرای کنسرت‌های مرحله دوم در امریکا با داریوش پیر نیاکان، جمشید عندلیبی و همایون شجریان می ‌پردازد. انتشار آلبوم یاد ایام، آسمان عشق و نیز دلشدگان حاصل این سال‌ها است.

 

 

-413007

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۶۷ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  خدا شفاشون بده

 • ناشناس
  12

  تا که بودیم نبودیم کسی / کشت ما را غم بی هم نفسی
  تا زنده بود کسی قدرش نمی دونست حالا که رفت تو تلویزیون نشونش دادند

 • متین
  7

  خدا رحمت کنه استاد شجریان را

 • سیاوش
  6

  روحش شاد بادش گرامی وجاویدان باد

 • ناشناس
  8

  روحش شاد ،یادش گرامی ،،استاد وپیشکوست هنر اصیل اریایی

 • سمیه
  12

  ضمن عرض تسلیت درگذشت استادشجریان به خانواده ایشان حیف اقای شجریان ان شالله باائمه محشورشوند

 • علی بیگی
  12

  عشق بودی استاد خدا رحمتتکنه چه شبو روزی رفتی واقعا شب اربعین رفتن لیاقت میخاست که تو داشتی حیف که رفتی عشقم

  • ناشناس
   2

   دقیقا،، و درود بر شما

 • ناشناس
  7

  خدا بیامرزدش روحش شاد

 • سروش
  8

  سلام،
  نفهمیدیم همسرش کیه ؟!!

 • ناشناس
  17

  رحمت بی کران خدا بر تو باد ای استاد بی نظیر و خوشا به حال بهشتیان که پذیرای تواند و تا ابد نوای دلنشین شما رو گوش میکنند و شیرینی بهشتی بودن با زمزمهای آرامش بخش شما دو چندان می چشند

 • ناشناس
  22

  مگه همینا به بحث چند همسری که میرسن، عالم و آدم رو به فحش نمیکشن؟!
  اونوقت چند همسری واسه محمدرضا پهلوی جایزه، واسه نجفی شهردار قاتل جایزه، واسه شجریان جایزه؟!
  چطور شد؟! تا دیروز اخ و پیف بود به شما رسید به به شد؟!!!!

  • ناشناس
   1

   چند همسری نبوده جدا شدن همسر جدید گرفتن، الان موقع تسویه حسابهای سیاسی نیست

  • 1

   ناشناس محترم، اولا چه ربطی داره ثانیا ایشان هیچوقت آخ و پیف نبوده این استدلال هم منصفانه نیست

  • 1

   قرار بود همسر استاد را معرفی کنید خود استاد را که همه میشناسند

 • سری
  1

  خدایا روح همه رو شاد کن....مرسی که همیشه مهربونی...و تا تو هستی من شادم از مرگ نمیترسم

 • ناشناس
  1

  روح خسرو آوا استاد شجریان شاد ضایعه بزرگی برای موسیقی ایران است

 • ناشناس
  1

  به خانواده ی استاد شجریان و جامعه هنری و مردم ایران تسلیت عرض می کنم

 • ناشناس
  1

  روحش شاد یادش گرامی

 • ناشناس
  1

  شجریان خدا رحمتت کنه اون دنیا جواب زن بیچاره ای که سی سال باهات زندگی کرد و به پات پیر شد و وقتی به پول و شهرت رسیدی بهش خیانت کردی رو چطوری میدی

 • حبیبی
  1

  زود است که معلوم شود چه کسی با کی محشور شود

 • ناشناس
  1

  یادش بخیر ..چه ربنا می خواند چه دلنشین بود

 • ناشناس
  1

  من تا بحال به اوازهای این موسیقی دان گوش نکردم وعلاقه ایی به او هم ندارم اما برای او غفران الهی را مسئلت دارم خداوند درجوار خود او را بپدیرد

 • حمیدرصا
  1

  هرگزنمیرد انکه دلش زنده شد به عشق.ثبت است برجریده عالم دوام ما.خداروحش راشاد وقرین رحمت بی منتهای الهی گرداند.من عاشق چهره وصدای اوهستم وخواهم بود .مرگ او برای من شبیه مرگ پدری مهربان وخوش نواست.

 • محمدی
  0

  روحش شاد و یادش گرامی باد استاد شجریان واقعا دوست داشتنی بود من عاشق صدای ایشان بودم

 • ناشناس
  0

  روحشون شادویادش گرامی🖤💐💐

 • ناشناس
  0

  هدایت نشد که هیچ عاقبتش به کجا رسید! درس باید بگیریم از این دنیای فانی

 • ناشناس
  0

  روحت شاداستادگرامی

 • حمید
  0

  همسرش چقدر جوونه !! مسر دومشه پس اولی کی بوده و کجاست ؟

 • احمدی
  0

  روحش شاد و جایش در بهشت ابدی آمین یاالله

 • ح.م
  0

  خدا بیامرزدش ولی خدمتی هم به ایران نکرد؛ صدای زیبایی داشت ولی ...

 • علی
  0

  محمدرضاشاه وشجریان چندتازن باهم نداشتن بعدازطلاق ازدواج کرده بودن لطفا برویکم مطالعه کن.

 • ناشناس
  0

  لااقل اسم‌پدرش رو بگید و توصیه کنید عاشقانش نماز شب اول قبر بخوانند براش !!!

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی

قیمت تور کیش

Kim Kardashian

بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

سنگ فاخر

سویا استور

سیر کار

سیم جوش ساز

روغن موتور

آی روفرشی

روکش صندلی

آی ریمل

پیستو رینگ