رپورتاژ آگهی:

تسمه، عضو منعطف خانواده قطعات صنعتی

کدخبر : 27650

تسمه حلقه‌ای از ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود.

تسمه حلقه‌ای از ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود. تسمه‌ها به دور پولی‌ها پیچیده می‌شوند و حلقه می‌زنند. در سامانه‌ای دارای دو پولی ممکن است، هر دو پولی در یک جهت به گردش درآیند یا تسمه به صورت ضربدری باشد تا جهتشان مخالف یکدیگر شود. به عنوان یک عامل حرکت، تسمه نقاله یکی از مواردی است که کاربردهای تسمه را نشان می‌دهد. در تسمه نقاله، از تسمه برای حمل بار بین دو نقطه استفاده می‌شود. تسمه‌ها را معمولاً با یکاهای میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌کنند که در تسمه‌های میلی‌متری قطر خارجی و در تسمه‌های اینچی قطر داخلی ملاک اندازه‌گیری است. طول تسمه‌ها در حدود شش تا دوازده میلی‌متر است و عرض آن‌ها نیز بین بیست تا شصت میلیمتر است. اگر دوست دارید بیشتر از تسمه‌ها بدانید تا پایان نوشته با ما همراه باشید. این نوشته توسط تیم تولید محتوای گروه صنعتی پارس خورشید تولید شده است. پارس خورشید محصولات دیگری همچون أنواع تجهیزات برق صنعتی و بلبرینگ نیز در سبد متنوع محصولاتش گنجانده است.

تسمه‌های صنعتی در ماشین‌سازی کاربرد زیادی دارند. تسمه‌ها به دوشکل باز یا گرد تولید می‌شوند. در صنعت، از تسمه‌ها در بخش‌های مختلفی استفاده می‌شود که کاربردهای متفاوت نیز دارند، بنابرین با توجه به کاربرد آن‌ها، تسمه ها در شکلها و جنس‌های مختلف تولید می‌شوند. برای مثال اگر نیاز داریم، تسمه، در برابر عوامل سایشی مقاومت داشته باشد باید از ماده‌ای استفاده کنیم که مقاومت سایشی داشته باشد. انواعی دیگر از تسمه‌ها هستند که باید در برابر روغن، حرارت زیاد و کشش مقاومت داشته باشند.

 

11

 

تسمه‌های صنعتی چه کاربردی دارند؟

تسمه‌های صنعتی به سه شکل متفاوت استفاده می‌شوند:

اول: برای منتقل کردن قدرت

دوم: جهت تنظیم زمان حرکت قطعات موتور

سوم: تسمه نقاله: برای انتقال دادن اشیاء از یک سمت به سمت دیگر

 

تسمه‌ها در چند نوع تولید می‌شوند

تسمۀ تخت: در مواقعی که فاصلۀ قطعات از یکدیگر زیاد است کاربرد دارد.

تسمۀ وی‌شکل (ذوزنقه‌ای): از این تسمه برخلاف تسمۀ گرد، در مواردی که نیازی به نیروی زیادی هست استفاده می‌شود.

تسمۀ چندشیار: اگر چند تسمه ذوزنقه‌ای را در کنار هم قرار دهیم، دروقاع یک تسمۀ چندشیار ایجاد کرده‌ایم. از این تسمه برای انتقال نیروها استفاده می‌شود.

تسمه گرد: وقتی نیروی کمی منتقل می‌شود این تسمه کاربرد دارد.

تسمه آجدار: برای استفاده در دستگاه‌های کوچک مثل ماشین لباس‌شویی کاربرد دارند.

تسمه تایمینگ: در دستگاه‌های صنعتی برای زمان‌بندی حرکت قسمت‌های مختلف دستگاه و همچنین برای انتقال نیرو کاربرد دارد.

 درادامه به شرح ویژگی‌های بعضی از این تسمه‌ها خواهیم پرداخت:

تسمه‌های ذوزنقه‌ای

تسمه‌های ذوزنقه‌ای روکش‌دار

 از این تسمه‌ها برای غلتک‌های معمولی استفاده می‌کنند. تسمه‌های روکش‌دار دارای قابلیت‌های بسیاری هستند که در قالب دسته‌های زیر جای می‌گیرند:

توانایی ذوزنقه‌ای‌ها در انتقال نیروی مورد نیاز

مقاومت در برابر گرما و روغن

ضدالکتریسیتۀ ساکن

 

تسمه‌های ذوزنقه‌ای مخصوص

این تسمه‌ها دارای سه جز اصلی هستند:

قسمت لاستیک فشرده: در برابر گرماو فشار مقاوم است.

نخ‌های تسمه: وظیفه انتقال نیرو بین تسمه‌ها را دارد.

پارچه روکش: محافظت از تسمه در برابر عوامل محیطی

 

تسمۀ برزنتی

تسمه‌های برزنتی از ناشان پیداست که از جنس لاستیک و بزرنت هستند و در صنعت کاربردهای فراوانی دارند. عرض و ضخامت تسمه‌های برزنتی مشخص می‌کند که این تسمه‌ها چه تعداد لایه‌ای باید داشته باشند. از تسمه‌های برزنتی برای نقل و انتقال موادغذایی و صنعتی استفاد می‌شود. این تسمه‌ها در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند.

 

مشخصات تخصصی تسمۀ برزنتی

این تسمه‌ها در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. تسمه‌های برزنتی دارای سه لایۀ درونی میانی و بیرونی هستند که جنس لایه‌های میانی از نوع لاستیک است. وجود این مواد لاستیکی باعث افزایش مقاومت این تسمه‌ها دربرابر حرارت می‌شود.

 

تسمه‌های شیاردار

 

یاتاقان یا تسمه‌تایم

این تسمه قابلیت کنترل سوپ‌های موتور را دارد. تسمه تایمینگ میل لنگ را در موتور احتراق به میل بادامک متصل می‌کند تا بتواند باز و بسته شدن دریچه سوپاپ را کنترل کند. در موتورهای 4 زمانه سوپاپ‌ها باید در هر دو دور میل لنگ باز و بسته شوند که این کار بر عهده تسمه تایمینگ است. تسمه تایمینگ با دندانه‌های خود میل بادامک را همراه با میل لنگ به چرخش در می‌آورد.

 

تسمه چند خطی ساده

با کنار هم قرار گرفتن چند تسمه تک در کنار یکدیگر تسمه چند خطی حاصل می شود. این تسمه ها به وسیله ای نواری در قسمت بالایی به یکدیگر متصل شده و ایجاد یک تسمه تک می کنند. این تسمه ها دارای ویژگی هایی هستند که از جمله آن ها می توان به قابلیت آن ها دربرابر گرما و روغن، ضد الکتریسته ساکن، توانایی جذب شوک های ضربه ای و قدرت بالای آن ها اشاره کرد. از موارد کاربرد این تسمه ها می توان به استفاده از آن ها در ماشین آلات کشاورزی و دستگاه هایی که حالت شوک دارند اشاره کرد زیرا لرزش های تسمه می تواند باعث کاهش عملکرد دستگاه شوند. همکاران فروش پارس خورشدی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما پیرامون تسمه، انواع ان و کاربردهایش، قیمت، برندها و نحوه خرید و ... هستند. محصولات دیگری همچون تجهیزات برق صنعتی و بلبرینگ‌ها نیز در دسترستان خواهند بود.

 

12

 

موتور چگونه از تایم خود جدا می‌شود؟

یکی از دلایل زیر کافی است تا موتور از تایم خود خارج شود:

پاره شدن تسمه تایمینگ بر اثر فرسایش در گذر زمان

فاصله گرفتن دندانه های تسمه

شل شدن تسمه تایمینگ

چه عواملی در پاره شدن تسمه و جدا شدن دندانه‌های آن دخیل هستند؟

در حین عبور از سربالائی ها و یا سرعت گیرها اگر از دنده مناسب استفاده نشود فشار بالایی روی موتور و تسمه ایجاد می‌شود.

خراب بودن تسمه سفت کن که در انتها سبب پاره شدن تسمه تایمینگ خواهد شد.

اگر تسمه را خیلی محکم کنید در ابتدا تسمه سفت کن و سپس خود تسمه خراب خواهد شد.

تسمه‌هایی با کیفیت پایین، قادر نیستند بارهای زیاد را تحمل کنند و به مرور زمان فرسوده می‌شوند.

در هنگام خرید تسمه تایمینگ مطمئن شوید که هیچ گونه شکستگی در سطح آن وجود ندارد.

 

تسمه نقاله

از تسمه نقاله برای جابه‌جایی اشیاء استفاده می‌کنند. تسمه نقاله از سه قسمت مختلف ساخته شده است:

لاستیک روکشی که در بالای تسمه قرار می گیرد:

بار بر روی این تکه قرار می‌گیرد در نتیجه لاستیک روکش باید از تسمه در برابر عوامل آسیب زای محیطی و سایش محافظت کند. لاستیک روکش می‌تواند از جنس طبیعی یا مصنوعی باشد.

لاستیک روکشی که در پایین تسمه قرار می‌گیرد:

از این قسمت برای محافظت قسمت‌های مختلف دستگاه دربرابر سایش استفاده می کنند. پوشش بیرونی این تسمه باید با توجه به مسائل شیمیایی، اسیدی، دما و عوامل خوردگی و فیزیکی انتخاب شود.

 

پارچه تسمه نقاله

پارچه تسمه دوام لازم را برای حمل کردن بارها فراهم می‌کند. برای تقویت کردن تسمه می توان از کتان، نایلون، فولاد و … استفاده کرد.

 

13

 

انواع تسمه‌های موجود در انبار پارس‌خورشید

  • تسمه وی بلت
  • تسمه شیاری
  • تسمه دندانه‌ای
  • تسمه‌های انتقال نیرو (پروانه)

 

تسمه‌ها از چه ساخته می‌شوند؟

کمی قبل ‌تر درباره جنس تسمه‌ها و ارتباطشون با کاربرد آنها را بررسی کردیم، حالا کمی بیشتر درباره‌شان می‌خوانیم. به‌طور کلی تسمه‌ها در دو نوع فلزی و غیرفلزی تولید می‌شوند. تسمه‌های فلزی و غیرفلزی در میزان استحکام کششی با یکدیگر متفاوت هستند. تسمه های غیر فلزی در بسته بندی وسایلی همچون مصالح ساختمانی، کاغذ و … کاربرد دارند. ولی از انواع فلزی در بسته‌بندی لوله، مس، آلومینیوم و صفحات فلزی استفاده می‌کنند.

از تسمه در ساختمان‌سازی و صنعت نیز استفاده می‌شود مانند بسته‌بندی بارهایی که سنگین هستند و یا در کابل تلفن و برق.

 

تسمه صنعتی توسط چه برندهایی تولید می‌شود؟

تسمه‌های صنعتی با توجه به تنوع بسیار گسترده ای از جنس و کاربری دارای تولید کننده های معتبر بسیار فراوانی در اقصی نقاط دنیا هستند. برخی از برند های تولید کننده تسمه اروپایی، آمریکایی هستند و برخی از تولید کنندگان مشهور، تسمه صنعتی آسیایی و حتی چینی هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه