کدخبر : 8054

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه امسال هیچ کارگری کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت نمی‌کند، گفت: موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به فروردین ماه مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر به فاصله چند روز بخشنامه مزد در فروردین ماه صادر شود، باز هم جزو تعهدات کارفرما و از اول سال ۹۹ قابل اعمال است.

رصد ورزشی نوشت: نماینده کارگران در  شورای عالی کار  با بیان اینکه امسال هیچ کارگری کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان  حقوق  دریافت نمی‌کند، گفت: موکول شدن تعیین  دستمزد  کارگران به فروردین ماه مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر به فاصله چند روز بخشنامه مزد در فروردین ماه صادر شود، باز هم جزو تعهدات کارفرما و از اول سال ۹۹ قابل اعمال است.

 


جهت دریافت فوری وام 7 ملیونی دولت اینجا کلیک کنید


 

 

علیرضا حیدری با اشاره به موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به سال جدید،گفت: اعتقاد من این است که باید مزد را از منظر اقتصاد خرد و کلان ببینیم.گروه کارگری مزد را از منظر اقتصاد خرد نگاه می‌کنند در صورتی که  دولت  و کارفرمایان باید از منظر اقتصاد کلان ببینند.این تفاوت در زاویه نگاه باعث می‌شود که تحلیل‌ها و فرایند شکل‌گیری تصمیم تغییر یابد و اگر به اهمیت موضوع از هر دو منظر واقف باشیم حساسیتها در خصوص اینکه تکلیف مزد باید به موقع روشن شود و در جریان  اقتصاد  خود را نشان بدهد، بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.

 


سانسور بوسه بهروز بر گونه هما در پایتخت ۶ جنجال ساز شد+عکس


 

 

وی افزود: فراموش نکنیم سال گذشته نقش مصوبات مجلس در  قانون  بودجه ۹۸ و همچنین بودجه ۹۹ در تعیین دستمزد کارگران موثر بود.لایحه  بودجه  ۱۳۹۹ با تمام فراز و نشیب‌هایش به تصویب رسید و  شورای نگهبان  آن را اواخر اسفند ماه تایید کرد.

 

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جزییات آخرین نشست شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته گفت: اگرچه از آن جلسه مصوبه مکتوبی بیرون نیامد و به فروردین ماه امسال موکول شد ولی حاصل مذاکرات این شد که مبلغ دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به عنوان  حداقل دستمزد  به تایید همه شرکای اجتماعی رسید، منتها بحث سر توزیع این رقم روی اقلام تشکیل دهنده  درآمد  کارگران بود که برای توافق بیشتر مقرر شد فروردین ماه به آن بپردازیم.

 


جهت مشاهده امار دقیق و واقعی کشته شدکان کرونا در ایران اینجا کلیک کنید ... 


 

 

حیدری با بیان اینکه دستمزد کارگران تنها مزد نیست، گفت: اگرچه در بند دو ماده ۴۱  قانون کار  صراحتا گفته شده مزد باید تامین کننده هزینه‌های معیشت کارگران باشد و مزد هم در قانون تعریف دارد و مزایای جانبی مزد را که در موردش صحبت می کنیم شامل نمی شود ولی مجموعه گروه کارگری،کارفرمایی و دولت پذیرفته بود که در قالب درآمد هم آن را تعریف کند منتها در خصوص اینکه مابه تفاوت درآمد سال ۹۸ کارگر و درآمد سال ۹۹ او چگونه بین اقلام مزد و مزایای جانبی مزد توزیع شود بحث بود که باعث شد مذاکرات آن شب به نتیجه نرسد و نشست دستمزد را به سال جدید موکول کرد.

 

وی مزایای جانبی مزد را اقلام سبد درآمدی کارگر عنوان کرد و گفت: اگر سال قبل حداقل مزد را ۳۶.۵ درصد افزایش دادیم، این مزد روی حق عائله مندی کارگران و کسانی که یک فرزند یا دو فرزند داشتند اثرگذار بود و براساس آن بن خواربار و کمک هزینه  مسکن  را هم اضافه کردیم ولی هیچکدام از اینها ویژگی مزد را ندارند با این حال سال قبل روی دستمزد افزایش ۳۶.۵ درصد اعمال شد.

 

این فعال کارگری با بیان اینکه امسال هیچ کارگری کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت نمی‌کند، گفت: با توجه به توافق ضمنی در آن جلسه، هیچ کارگری کمتر از این عدد نباید حقوق بگیرد و مذاکره مجدد انجام شود چون فرض بر این است که مقدمات افزایش مزد در سال ۱۳۹۹ با توجه به مذاکرات قبلی صورت گرفته و تنها روی توزیع آن باید بنشینیم و بحث کنیم.

 

حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا عدم تصویب حداقل مزد در سال گذشته موجب بلاتکلیفی کارفرمایان در سال جدید نخواهد شد؟ گفت: از نظر من نمی شود چون مزد را برای اول فروردین به بعد تعیین می کنیم و حتی اگر به فاصله چند روز در فروردین ماه هم بخشنامه صادر شود باز هم مربوط به افزایش سال ۹۹ است که از اول سال قابل اعمال است و جزو تعهدات کارفرمایی است.

 


سانسور صحنه غیراخلاقی در سریال پایتخت۶ + عکس


 

 

نشست دستمزد شورای عالی کار ۲۹ اسفند ماه سال گذشته با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار شد اما علیرغم توافق دولت و کارفرمایان در خصوص افزایش حداقل دستمزد کارگران به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به دلیل برخی موضوعات و اختلافات به نتیجه نرسید و بر این اساس تعیین حداقل دستمزد کارگران به نیمه اول فروردین ماه امسال موکول شد.

 

منبع: ایسنا

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • محمدابراهیم خرم مهترلو
  0

  باسلام دست مزدکارگران بایدتوی سال99کارگرارن چهار میلیون تومان باشد

 • حامد
  2

  ما آخر نفهمیدیم تصویب شد یانه

 • ناشناس
  0

  تکلیف بازنشسته ها همسان سازی چی شد

 • ناشناس
  0

  مهم تعیین سقف و کف نیست،کدوم کار فرماست که بده،خصوصا کارگرهای خانوم،مثل من که شاغل رستورانها هستیم

 • محمود
  0

  دوس دارم این حقوق بدیم به یک نماینده بعد بهش بگیم حالا شما با همین حقوق یک ماه زندگی کن .. اگه زنده موند من باهاش مشکلی ندارم..

 • ناشناس
  0

  سلام.لطفا‌درمورد‌تعطیلات‌اخیر‌کرونایی‌ودستمزد‌آن نیز‌اعلام‌کنید‌

 • یوسف
  0

  سلام بایداولا طبق قانون درصد تورمی اعلامی بانک مرکزی باشد ثانیا روی حقوق فقط باید باشد ثالثاروی سایر سطوح یکسان باشد معنی ندارد سایر سطوح درصد تورمی کمی نسبت به کارگر ساده بگیرد هرکس به تجربه و تخصص حقوق بیشتر و بیمه بیشتر میپردازد

 • جمال
  0

  سلام من میخوام بدونم این نماینده کارفرما و دولت که یکی هستن خودشون میتونن با همین 2800 که میگن یه ماه سر کنند فکر نکنم

 • شیرانی
  0

  اگر شرکتهای واسطه پیمانکاری برداشته شوند بخدا تمام مشکلات کارگران و ادارات حل خواهد شد

 • ناشناس
  0

  ای بابا همه جون بسر شدن تعین کنین که ما کارگران بیچاره بلاخره چقدر حقوق میگیریم ایا میتوانیم مثل بقیه مردم زندگی کنیم

 • ناشناس
  0

  یک معلم با۶ ساعت کار را مقایسه کنید بایک کارگر ۸ساعت کار مفید هردو دستمزد است با هم چه فرقی دارند

 • مستمر بگیر
  0

  ما هم چشم به راهیم که حداقل حقوق کارگران معلوم شود تا یه مقدار کمش میکنن حقوق ما مشخص میشه

آنچه دیگران می خوانند:
  ‍‍‍
  روی خط رسانه
  تبلیغات متنی