رپرتاژ اگهی /

شناخت رنگ مشکی و بررسی روانشناسی آن

کدخبر : 32066

مشکی یکی از خاص‌ترین و پرطرفدارترین رنگ‌ها است که با برخورداری از چندین معنای نمادین، احساسات و مفاهیم متفاوتی را منتقل می‌کند.

  استفاده از رنگ مشکی بسیار گسترده است. از صنعت مد و فشن گرفته تا خودروسازی، معماری و دکوراسیون داخلی، با بهره‌گیری از ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فرد این رنگ، اثرات خیره‌کننده‌ای به وجود می‌آورند. دنیای عمیق و تاریک رنگ سیاه بسیار پیچیده و جذاب است و برای بهره‌گیری از آن نمی‌توان بی‌گدار به آب زد. بنابراین، در ادامه ضمن بررسی تأثیرات روانشناسی رنگ مشکی و مفاهیم نمادین آن، کاربردهای آن در صنایع مختلف را نیز معرفی می‌کنیم.

رنگ مشکی چه مفاهیمی را در خود می گنجاند؟

پیش از آنکه مجذوب عمق رنگ سیاه شوید و آن را برای تکمیل دکوراسیون اتاق، استایل و... خود انتخاب کنید، بهتر است دقت بیشتری به مفاهیمی که ممکن است به دیگران منتقل کند، داشته باشید. رنگ سیاه بسته به موقعیت و جایی که استفاده می‌شود، می‌تواند نماد ثروت، شجاعت، فروتنی، غم و اندوه، هوش و درایت، عزاداری، رازآلود بودن و قدرت باشد.

استفاده از رنگ سیاه در عزاداری یک رسم دیرینه است. تیرگی و عمق این رنگ در چنین شرایطی می‌تواند گویای اندوه و غم درونی افراد باشد. با این ‌حال، استفاده از رنگ سیاه در پوشش روزانه و لباس‌های خاص و رسمی نیز رایج است. این انتخاب را علاوه بر مفهوم و حسی که منتقل می‌کند، از جنبه زیبایی نیز می‌توان خاص و منحصربه‌فرد دانست. از رنگ سیاه در ساختمان و دکوراسیون نیز استفاده می‌شود. این امر می‌تواند به‌منظور متمرکز ساختن توجه به بخشی از چیدمان اتاق، ابهت و شکوه بخشیدن به معماری و دکوراسیون، ایجادی خطای دید و... انجام شود.

مشکی از ترکیب چه رنگ هایی به وجود می آید؟

مشکی رنگی است که نمی‌توان آن را مستقیماً از طبیعت گرفت و در رنگ‌آمیزی پارچه‌ها، دیوارها و... استفاده کرد. بنابراین، رنگ سیاه نیز مانند بنفش در قرن‌های گذشته به‌عنوان یکی از گران‌ترین رنگ‌ها شناخته می‌شد. برای تولید این رنگ نیاز است دو یا چند رنگ با یکدیگر ترکیب شوند. نتیجه نهایی ترکیبات مختلف، یکسان نبوده و از نظر کیفیت و تیرگی رنگ با یکدیگر متفاوت هستند. 5 ترکیب رنگی که رنگ سیاه را به وجود می‌آورند، شامل موارد زیر هستند:

  • ترکیب قرمز و سبز
  • ترکیب آبی و نارنجی
  • ترکیب رنگ آبی و قهوه‌ای
  • ترکیب زرد لیمویی با مقدار کمتری بنفش
  • ترکیب سه رنگ قرمز روشن، آبی لاجوردی و زرد قناری

روانشناسی رنگ مشکی

 

بسیاری افراد در پوشش روزانه، وسایل اتاق، دکوراسیون خانه، انتخاب رنگ خودرو و بسیاری موارد دیگر، رنگ سیاه را ترجیح می‌دهند. به اطراف خود نگاهی بیندازید و تعداد وسایل و لباس‌های مشکی را بشمارید. اگر تعداد آن‌ها در مقایسه با وسایل رنگی و رنگ روشن بیشتر است، به ‌احتمال ‌زیاد فردی محافظه‌کار هستید. استفاده از استایل مشکی می‌تواند یک انتخاب دوره‌ای باشد که از حال درونی افراد خبر می‌دهد و نشان‌دهنده اندوه و عدم تمایل به جذب احساسات مثبت مانند شادی و لذت است. به همین دلیل، مشکی می‌تواند با افسردگی و احساس ناامیدی نیز ارتباط داشته باشد.

پوشش جاسوس‌ها و شخصیت‌های منفی در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها، مشکی است. با توجه به روانشناسی رنگ مشکی، این پوشش می‌تواند حس بدبینی بیننده نسبت به شخصیت منفی را تقویت کرده و هاله‌ای از رازآلود بودن را در اطراف آن ایجاد کند. این حس، تنها به شخصیت‌های داستانی و سینمایی محدود نمی‌شود و برخی افراد می‌توانند با پوشش مشکی خود، احساسات منفی مانند ترس را به اطرافیان منتقل کنند.

بسیاری از کسانی که رنگ سیاه را ترجیح می‌دهند، اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و در بسیاری تصمیمات، به خود متکی هستند. بنابراین، علاقه افراد به رنگ مشکی را نمی‌توان همواره منفی تلقی کرد. این رنگ می‌تواند حس درونی خوبی به خود شخص ببخشد و موجب القای همان حس به دیگران شود.

افرادی که به رنگ سیاه بی‌علاقه هستند، معمولاً روحیه لطیف‌تر و بانشاط‌تری دارند. این افراد معمولاً به دنبال القای حس ترس یا نمایش قدرت خود به دیگران نیستند و شخصیتی ساده و خلق‌وخوی ملایمی دارند. از نظر روانشناسی، این دسته افراد بیشتر عمل‌گرا هستند و دید مثبت به زندگی دارند.

کاربردهای طیف مشکی

از رنگ سیاه می‌توان برای عمق بخشیدن به فضا، القای احساساتی مانند ترس و قدرت، ابراز احساسات درونی، حضور در جمع‌ها و محیط‌های رسمی با پوشش شکیل و همچنین ایجاد ترکیب رنگ‌های جذاب استفاده کرد. فراموش نکنید که مشکی یک رنگ خنثی است و تقریباً در کنار تمام رنگ‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

4d157ecc-95b9-4cce-a2d2-2e4eb95b54cf

این رنگ خسته‌کننده نمی‌شود و با استفاده مکرر از آن، همچنان تکراری به نظر نمی‌رسد. از طرفی، استفاده از رنگ سیاه در کنار رنگ‌های متضاد مانند سفید و قرمز می‌تواند موجب تأکید و جلب ‌توجه بیشتر شود. در اینجا برخی از مهم‌ترین و رایج‌ترین کاربردهای رنگ سیاه را آورده‌ایم:

رنگ مشکی از لباس عزا تا تحول مد و فشن

استفاده از رنگ سیاه در استایل‌های مجلسی و رسمی می‌تواند حس جذابیت، شکوه، قدرت و ثروت را به بیننده القا کند. این احساسات در بسیاری موارد می‌تواند مثبت تلقی شده و با بزرگنمایی و به رخ کشیدن شکوه، موجب جلب اعتماد شود. با توجه به گران بودن رنگ سیاه در دوران قدیم، استفاده از آن بیشتر در پوشش افراد عالی‌رتبه و ثروتمندان دیده می‌شد. برای مثال، در پرتره به‌جامانده از ملکه الیزابت اول که در سال 1588 به روی بوم آورده شد، رنگ لباس وی مشکی است. بعدها ملکه ویکتوریا این لباس را به‌ عنوان لباس عزا به تن کرد و با آن به سوگ دختر خود نشست.

رنگ سیاه پتانسیل بالایی برای استفاده در صنعت مد و فشن دارد که امروزه به ‌طور گسترده‌ای از آن استفاده می‌شود. کوکو شانل که به‌ عنوان یکی از مطرح‌ترین برندهای صنعت مد شناخته می‌شود، در طراحی لباس‌ها ارزش ویژه‌ای به رنگ سیاه بخشیده و آن را به بخشی از هویت خود تبدیل کرده است. این رنگ می‌تواند جذابیت خاصی به استایل بخشیده و اعتمادبه‌نفس و روحیه جسور شما را به رخ بکشد.

مشکی به عنوان پرطرفدارترین رنگ خودرو

طبق تحقیقات انجام‌شده در سال 2019، مشکی بعد از رنگ سفید بیشترین فراوانی را در میان خودروها داشته است. در این آمارگیری، 16 درصد از خودروهای سطح شهر به رنگ سیاه بوده‌اند. علت اصلی این انتخاب، حفظ جذابیت خودرو و همیشه مد بودن آن است. معمولاً رنگ خودرو مشکی ، حتی به‌صورت دست‌دوم نیز با سرعت و قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

01a5fed7-fb8f-494b-874b-1c7ce43f83b6

معجزه طیف مشکی در دکوراسیون

مشکی یک رنگ خنثی است که اغلب در ترکیب با رنگ‌های طلایی، نقره‌ای، قرمز، سفید، مسی و برنجی استفاده می‌شود. این رنگ‌ها در کنار مشکی جلوه بیشتری پیدا می‌کنند و خاص به نظر می‌رسند. استفاده از رنگ‌های مشکی و طلایی در کنار یکدیگر از گذشته تا امروز به‌ عنوان یک انتخاب شیک و خاص شناخته می‌شود. به همین خاطر، به کار بردن این ترکیب رنگ می‌تواند یک دکوراسیون لوکس و با شکوه به وجود بیاورد. استفاده از رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی می‌تواند به‌صورت زیر باشد:

استفاده از مشکی در اتاق نشیمن

استفاده از رنگ مشکی مات در کنار رنگ‌های خاص مانند طلایی، قرمز، مسی و نقره‌ای می‌تواند یک دکوراسیون شیک و خاص خلق کند. همچنین استفاده از ترکیب رنگ سفید، مشکی و خاکستری تیره یکی از انتخاب‌های منحصربه‌فرد است که امروزه در دکوراسیون‌های مدرن از آن بهره می‌گیرند.

1a83b817-f18c-43bd-84f6-40b158c5d0cf

1.استفاده از رنگ سیاه در اتاق خواب

طبق نکات روانشناسی رنگ مشکی، استفاده از این رنگ در اتاق‌خواب برای بسیاری افراد حس آرامش را به همراه می‌آورد. البته بهتر است این ترکیب رنگ برای اتاق‌هایی در نظر گرفته شود که نور طبیعی به درون آن بتابد. توجه داشته باشید که بهتر است از بهترین و معروف‌ترین برندهای رنگ ساختمانی استفاده کنید تا رنگ مشکی شما جلوه زیباتری داشته باشد.

2.استفاده از رنگ مشکی در آشپزخانه

به کار بردن رنگ سیاه در آشپزخانه‌ها باید کنترل‌شده و محدودتر باشد. زیرا رنگ‌های تیره می‌توانند آشپزخانه شما را کوچک نشان دهند. استفاده از مشکی در آشپزخانه معمولاً به ‌واسطه کابینت‌ها، وسایل آشپزخانه و لوستر انجام می‌شود.

4edf706c-833c-4e36-af07-dc358a2b8352

سخن پایانی:

در این مقاله، تأثیرات روانشناسی رنگ مشکی را به طور کامل بررسی کردیم. همان‌طور که بیان شد، رنگ سیاه می‌تواند جلوه‌ای خاص به معماری، دکوراسیون و حتی استایل افراد ببخشد. در این میان، کیفیت رنگ نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در نتیجه کار دارد؛ زیرا حساسیت رنگ مشکی بسیار بالا است و باید به ‌درستی انتخاب و اجرا شود. شرکت پخش کننده رنگ تهران این نیاز مصرف‌کنندگان را درک کرده و طیف رنگ‌های مشکی شامل مشکی پرکلاغی، مشکی ساده، مشکی زغالی و... را با بهترین کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

* مطلب فوق رپرتاژ اگهی می باشد و سایت خبری رصدورزشی مسئولیتی بابت آن ندارد ..... 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی

قیمت تور کیش

دانلود جوکر

Kim Kardashian

بلیط چارتر هواپیما

آراد برندینگ

سنگ فاخر

سویا استور

سیر کار

سیم جوش ساز

روغن موتور

آی روفرشی

روکش صندلی

آی ریمل

پیستو رینگ