رپرتاژ اگهی

ایمپلنت دندان چه محاسنی نسبت به بریج دندان دارد؟

کدخبر : 18195

کاشت دندان می تواند جایگزین یک یا چند دندان دائمی شود، که به دلیل آسیب دیدگی، بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا عفونت از دست رفته اند. وقتی در جلسه مشاوره اولیه با دندانپزشک خود صحبت می کنید، آنها ممکن است در مورد گزینه های مختلف جایگزینی دندان نیز از جمله ایمپلنت و بریج دندان با شما صحبت کنند.

ایمپلنت دندان چه محاسنی نسبت به بریج دندان دارد؟

کاشت دندان می تواند جایگزین یک یا چند دندان دائمی گردد که به دلیل آسیب دیدن ، بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا عفونت از دست رفته اند. وقتی در جلسه معاینه اولیه با دندانپزشک خود صحبت می کنید، ایشان ممکن است در مورد گزینه های مختلف جایگزینی دندان نیز از جمله ایمپلنت و بریج دندان با شما صحبت کنند. دندانپزشک شما همچنین برای کاشت دندان، فضای کافی و استخوان باقیمانده در ناحیه دندان از دست رفته را بررسی می کنند.

 دو مورد از رایج ترین راه حل هایی که متخصصان دندانپزشکی برای جانشین کردن دندان از دست رفته استفاده می کنند، ایمپلنت دندان و بریج های دندانی است. در حالی که هر دو رویکرد اساساً مشکلات یکسانی را برطرف می کنند، اما در سطح فنی بسیار متفاوت از یکدیگر عمل می نمایند. اگر به دنبال راه حل مناسب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته هستید، قبل از هر چیز باید در مورد هریک از آنها بیشتر بدانید. در این مقاله به بررسی بیشتر روشهای کاشت دندان مانند بریج دندان و ایمپلنت پرداخته شده است.

4747

محاسن ایمپلنت دندان نسبت به بریج دندان

کاشت دندان به روش بریج دندان

بریج دندان یک دندان جانشین یا مصنوعی است که به آن پونتیک نیز گفته می شود و توسط دندان های پایه در دو طرف محل بی دندانی در جای خود نگه داشته می شود.  پونتیک ها  از مواد مختلفی مانند طلا ساخته میشوند، اما معمولاً از مواد پرسلنی و سرامیکی نیز ساخته می شود تا از نظر زیبایی با دندان های طبیعی هماهنگی بیشتری داشته باشد. چهار نوع پل اصلی یا بریج دندان وجود دارد، که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • متداول
 • معلق یا کانتی لِوِر
 • مریلند
 • پشتیبانی شده

 

بررسی بیشتر انواع بریج دندان

 • متداول

یک بریج دندان متداول شامل یک دندان مصنوعی یا دندان هایی است که توسط تاج های دندانی روی هر یک از دندانهای پایه قرار گرفته اند. بریج متداول محبوب ترین نوع بریج های دندانی است و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد، که دندان های طبیعی در دو طرف ناحیه بی دندانی وجود داشته باشند.

 

 • معلق یا کانتی لور

اگرچه شبیه به نوع متداول است، اما پونتیک در یک بریج معلق توسط یک روکش دندان که فقط به یک دندان ثابت در یک طرفچسبیده است، در جای خود نگه داشته می شود. برای یک بریج معلق  فقط به یک دندان طبیعی در کنار ناحیه بی دندانی  نیاز است.

 

 • مریلند

همانند بریج متداول ،  مریلند از دو دندان پایه طبیعی در هر طرف بی دندانی استفاده می کند. در بریج متداول تاج دندان روی دندان های پایه قرار میگیرد، اما در بریج مریلند، چارچوب فلزی یا سرامیکی به پشت دندان های پایه می چسبد. مانند نوع متداول، از  مریلند فقط زمانی می توان استفاده کرد که در هر دو طرف بی دندانی دندان طبیعی وجود داشته باشد.

 

 • پشتیبانی شده

در نوع پشتیبانی شده از ایمپلنت دندان استفاده می شود. به طور معمول، برای هر دندان از دست رفته یک ایمپلنت کاشته میشود و این ایمپلنت ها، روکش  را در موقعیت خود نگه می دارند. اگر برای هر دندان از دست رفته کاشت یک ایمپلنت امکان پذیر نباشد،  بریج بین دو تاج ایمپلنت قابل پشتیبانی به خوبی در جای خود قرار میگیرد. معمولاً برای بریج به روش پشتیبانی شده به دو عمل جراحی نیاز است:

 • جراحی اول برای کاشتن در استخوان فک
 • جراحی دوم برای آشکارسازی سر ایمپلنت در دهان

اینکار ممکن است چندین ماه طول بکشد تا این مراحل به پایان برسد . از همین روش برای ساخت  دندان مصنوعی ثابت  در کسانیکه هیچ دندانی ندارند استفاده میشود .

 

 

کاشت دندان از طریق ایمپلنت

ساختار زیرین دندان طبیعی بسیار پیچیده است. وقتی این ساختار که شامل استخوان، رباط ها و اعصاب است، برداشته شود، استخوان اطراف آن به آرامی شروع به خراب شدن می‌کنند. یک ایمپلنت دندانی جایگزین این ساختار است .یک پست فلزی ساخته شده از تیتانیوم برای جایگذاری دندان از دست رفته استفاده می‌شود. به طور معمول پس از  سه ماه، باید استخوان جدیدی در اطراف فلز کاشته شده رشد کند. هنگامی که ساختار جدید توسط متخصص ایمپلنت آزمایش شد و به اندازه کافی ایمن اعلام شد، سپس یک تاج در بالای ایمپلنت دندان پیچ شده و در جای خود قرار می گیرد.

 

دندان مصنوعی ثابت به روش ایمپلنت

امتیازات ایمپلنت نسبت به بریج دندان

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت‌ دندان این است که بار کمتری بر روی دندان‌های اطراف وارد میشود و باعث بهبودی ساختارهای استخوانی و لثه‌های زیر سایر دندانها می‌شوند. به طور کلی، انتظار می رود، در ایمپلنت دندان کاشت دندان با کیفیت بالا در طولانی مدت عمل کند. اما همانطور که گفته شد، در بریج دندان ، یک پل دندانی به دندانهای سالم باقی مانده که یک فضای بی دندانی را احاطه کرده اند، متصل می‌شود. با وجود مقرون به صرفه بودن این روش معایبی نیز دارد، یکی از بزرگترین اشکالات آن، این است که بریج دندان فشار بیشتری به دندانهای اطراف وارد می کند، خصوصاً دو دندانی که به دستگاه متصل هستند. به همین دلیل، به ندرت انتظار می رود که یک بریج مادام العمر دوام داشته باشد.

بریج های معلق  به ویژه چنین مشکلاتی به همراه دارند. آنها مقدار قابل توجهی از فشار را بر روی دندانی که به آن متصل شده اند ایجاد می کنند. بریج های مریلند نیز به دلیل حداقل میزان اتصال و ظرفیت محدود برای تحمل نیرو، اغلب با این مشکل روبرو می شوند. همچنین، اگر بریج مریلند به درستی نگهداری نشود، ممکن است منجر به از دست دادن دندانهای طرفی شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
این خبر را از دست ندهید
روی خط رسانه
تبلیغات متنی