کدخبر : 15258

فعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می‌کنند که در این هفته بازار رو به نزول بوده یا سطوح قیمتی قبل را حفظ کرده است.

فعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می‌کنند که در این هفته بازار رو به نزول بوده یا سطوح قیمتی قبل را حفظ کرده است. به گفته فعالان بازار خودرو روند نزولی این بازار از نیمه ماه پیش شروع شد، روندی که تداوم آن به گفته فعالان بازار خودرو به نزولی شدن بازار دلار باز می‌گردد، اما با بالارفتن قیمت دلار در روزهای انتهایی هفته، فعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می‌کنند در صورت تداوم افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت خودرو نیز خواهیم بود.

 

image_e8dbea411e09ebb4a289c61a456c98e267529d10

 

در هفته جاری براساس ارزیابی‌های صورت گرفته بیشترین افت قیمت به پژو ۲۰۶ تیپ ۲ رسید، این خودرو دو هفته است که عنوان رکورددار افت قیمت در بازار را به خود اختصاص داده و روند ارزیابی بازار نشان از آن دارد که در هفته اخیر این خودرو ۹ میلیون افت قیمت داشته و در هفته قبل از آناین تغییرات در حالی است که به گفته فعالان بازار خودرو همچنان تقاضا در بازار وجود ندارد؛ این به معنی آن است که هنوز خریداران با بازار آشتی نکرده‌اند و این امر موجب شده تا قیمت گذاری‌ها براساس عرضه و تقاضا صورت نگیرد، با این حال رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در حالی خودرو به میانه زمستان رسیده که تمام محصولات پرطرفدار در بازار افت قیمت را تجربه کرده‌اند.

 

دلایل افت بازار خودرو

اما چه عواملی باعث شده تا بازار خودرو شکل نزولی به خود گیرد؛ فعالان بازار خودرو معتقدند عوامل مختلفی می‌توانند به بازار خودرو سمت و سو دهد، در این خصوص می‌توان به سه عامل اشاره کرد:

۱-افت بازارهای دارایی رقیب مانند بازار ارز و مسکن از عمده دلایلی هستند که فعالان بازار خودرو نزولی شدن بازار را به آن نسبت می‌دهند، طی روزهای اخیر بازار دلار تا کانال ۲۱ هزار تومان هم رفت و آنچه مسلم است این افت بر سایر بازارها نیز اثرگذار گذاشته و موجب شده تا شاهد افت قیمت در بازار خودرو باشیم.

۲- عامل بعدی که در این خصوص می‌توان به آن اشاره کرد به عقب نشینی تقاضا در بازار خودرو باز می‌گردد، کاهش شدید تمایل خریداران خودرو با هدف سرمایه‌گذاری باعث شده تا بازار شکل نزولی را حفظ کند و با افت قیمت در بازار خودرو تثبیت شود.

۳-اما سومین عامل کاهش قیمت به تعدیل مجوز افزایش قیمت در بازار خودرو باز می‌گردد، این امر موجب شده تا فاصله بازار با قیمت رسمی در یک محدوده ثابت قرار گیرد.

اما در کنار تمام این عوامل باید بر این نکته اشاره کرد که بازار خودرو بیش از اینکه از تابع عوامل داخلی بازار خودرو باشد تحت تاثیر واکنش و اتفاقات پیرامونی است و عوامل حاشیه‌ای موجب شده تا بازار روند نزولی را پیش گیرد.

 

قیمت پراید در بازار خودرو

در هفته‌ای که گذشت خانواده پراید افت قیمت را تجربه کردند. براساس ارزیابی بازار پراید ۱۳۱ در هفته سپری شده در بازار در محدوده قیمتی ۱۰۲.۵ میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته ما قبل ۴.۲ درصد افت قیمت را ثبت کرد و به مرز ۱۰۰ میلیون تومان نزدیک تر شد. قیمت پراید ۱۱۱ نیز افتی کمتر از یک درصد را در هفته سپری شده تجربه کرد و در بازار به ۱۲۴ میلیون تومان رسید.

 

قیمت محصولات پژو در بازار

در میان محصولات ایران خودرو نیز خانواده ۲۰۶ این هفته افت قیمت داشت. براساس رصد بازار،  خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی ۲۰۶ تیپ ۲ افتی ۴.۷ درصدی داشت و در بازار با قیمت ۱۸۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. ۲۰۶ تیپ ۲ دو هفته است که رکورددار افت قیمت در بازار است این خودرو هفته گذشته نسبت به هفته قبل افت ۱۹ میلیونی قیمت را ثبت کرده بود و روند بازار از تداوم افت قیمت این خودرو در بازار حکایت دارد.

 

از سوی دیگر تیپ ۵ این خودرو نیز در هفته سپری شده در بازار افتی ۲.۳ درصدی داشت و با قیمت ۲۴۷ میلیون تومان در بازار معامله شد. با ارزیابی بازار خودرو می‌توان گفت «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ که همواره توانسته نظر خانواده‌ها را به خود جلب کند، این خودرو در بازار در محدوده قیمتی ۲۳۵ میلیون تومان قیمت خورد و با افت ۲ درصدی این هفته را به پایان رساند.

قیمت خانواده سمند در بازار

براساس ارزیابی‌های صورت گرفته قیمت سمند LX نیز در هفته سپری شده از افت قیمت بی‌نصیب نبود و با افت ۱.۶ درصد نسبت به هفته قبل در بازار با قیمت ۱۷۸ میلیون تومان در بازار قیمت خورد. اما «سمند lx با موتور EF۷» نیز در هفته گذشته ۱۹۷ میلیون تومان و «سمندسورن» هم ۲۳۵ میلیون تومان در بازار معامله شدند و به ترتیب افت حدود ۱.۹ درصدی و ۱.۲ درصدی قیمت برای این دو خودرو ثبت شد.

 

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات در بازار پرتیراژ‌ها می‌توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان می‌دهد که این خودرو در هفته گذشته نسبت به هفته قبل در بازار افت حدود ۴ درصدی قیمت را تجربه کرد و قیمت آن به ۱۱۶ میلیون تومان رسید.

 

قیمت «تیبا۲» معمولی نیز در بازار ۱۲۳ میلیون تومان قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته ۳ درصد افت قیمت داشته است، اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز با قیمت ۱۳۳ میلیون تومان در بازار معامله شد.

 

منبع: اقتصادنیوز

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه
    تبلیغات متنی