قیمت انواع خودرو در بازار + جدول قیمت ها

کدخبر : 14659

روند آرام و بدون نوسان بازار خودرو در نیمه دوم هفته گذشته موجب شد تا فعالان بازار خودرو برای هفته جاری هم بازار را آرام و کم نوسان پیش بینی کنند و تغییر در بازار خودرو را تنها به یک تغییر و یا یک رخداد غیر منتظره نسبت دهند.

روند آرام و بدون نوسان بازار خودرو در نیمه دوم هفته گذشته موجب شد تا فعالان بازار خودرو برای هفته جاری هم بازار را آرام و کم نوسان پیش بینی کنند و تغییر در بازار خودرو را تنها به یک تغییر و یا یک رخداد غیر منتظره نسبت دهند.

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که بیشترین افت قیمت در هفته گذشته به پراید 111 اختصاص داشته و این خودرو نسبت به هفته قبل افت 2.2 درصدی را ثبت کرد و بالاترین افزایش هم به تیبا صندوقدار با 6.3 درصد اختصاص داشت.

 

دلایل رسیدن به ثبات

رسیدن به ثبات در حالی در بازار خودرو در نیمه دوم هفته رقم خورد که بازار با افزایش قیمت دلار روبرو بود و این انتظار در بازار خودرو به وجود آمده بود که شاهد صعودی شدن قیمت خودرو در بازار باشیم، روندی که رخ نداد و پرونده بازار خودروهای داخلی هفته گذشته بدون نوسان بسته شد. البته فعالان بازار خودرو معتقدند در صورت تداوم افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت در بازار خودرو در هفته آتی نیز دور از ذهن نخواهد بود.

با این شرایط این سوال مطرح می شود که چه عواملی باعث شد تا بازار خودروهای پرتیراژ نیمه دوم هفته گذشته را بدون تغییر سپری کنند در این خصوص می توان سه دلیل را مطرح کرد.

1- الزام خودروسازان برای تحویل تمام خودروهای مستقر در پارکینگ ها یکی از دلایلی است که فعالان بازار خودرو معتقدند موجب شد تا در نیمه دوم هفته گذشته شاهد افت قیمت و رسیدن به ثبات قیمت خودرو در بازار باشیم؛ اوایل هفته گذشته حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد، طی دو هفته، تمام خودرو‌های مستقر در پارکینگ‌ها در راستای ایفای تعهدات خودروسازان باید به متقاضیان عرضه شود تا به این طریق التهاب در بازار خودرو فروکش کند.  الزامی که به اعتقاد فعالان این بخش در صورت اجرایی شدن آن می توان افت قیمت خودرو را بیش از پیش لمس کرد. این الزام موجب شده تا توقع انتظاری خریداران برای کاهش قیمت افزایش پیدا کند به همین دلیل به گفته فعالان بازار خودرو تقاضا در بازار خودرو شکل کاهشی به خود گرفته است.

2- اما یکی دیگر از دلایلی که می توان نزولی شدن بازار خودرو در نیمه دوم هفته را به آن نسبت داد به شدت گرفتن زمزمه های واردات خودرو مربوط می شود، در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1400 که هفته گذشته به مجلس ارائه شد، حقوق ورود قابل توجهی برای خودرو در نظر گرفته شد اقدامی که موجب شائبه از سرگیری واردات خودرو بر سرزبان ها انداخت. البته سازمان برنامه می گوید این حقوق ورودی برای خودروهای دپو شده در گمرک است؛ اما بازار اعتقاد دارد این حجم خودرو در گمرک رسوب نکرده که دولت بتواند این میزان حقوق ورودی دریافت کند و به احتمال زیاد گنجاندن این حجم درآمد مجاز کردن چراغ خاموش واردات است. با این حال همین شدت گرفتن زمزمه موجب شد تا خریداران فعلا حاشیه بازار را تعقیب کنند.

3- عامل بعدی که فعالان بازار خودرو به آن اشاره می کنند بلاتکلیفی در نحوه عرضه خودرو است، اینکه آیا قرار خودرو از طریق بورس عرضه شود و یا اینکه روند قرعه کشی برای تحویل خودرو ادامه داشته باشد سردرگمی در بازار را به همراه داشته و موجب شده تا خریداران فعلا دست از خرید بکشند.

قیمت پراید در بازار خودرو  

رصد بازار خودرو در هفته سپری شده نشان می دهد بازار خودرو نوسان بسیاری را تجربه کرد و هر چند در روزهای اول هفته بازار تا حدودی صعودی شد اما، این روند در آخر هفته تثبت شد و بازار بدون تغییر در نیمه دوم هفته بسته شد، براساس رصد بازار خودرو پراید 131 هفته گذشته    در بازار 107 میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته ماقبل 1.9 درصد رشد قیمت را ثبت کرد. قیمت پراید 111 نیز با افتی 2.2 درصدی در بازار به 130 میلیون تومان رسید.

پراید

قیمت محصولات پژو در بازار

در میان محصولات ایران خودرو نیز دو خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی 206 تیپ 2 و تیپ 5 نیز تغییر اندک قیمت را تجربه کردند؛ براساس رصد بازار در هفته سپری شده شاهد رشد 2 درصدی  پژو 206 تیپ 2 نسبت به هفته قبل بودیم و این خودرو در بازار 199 میلیون تومان قیمت خورد و تیپ 5 نیز با 4.4 درصد افزایش در هفته سپری شده  261 میلیون تومان در بازار معامله شد.

با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو 206 صندوقدار» دیگر محصول  خانواده 206 که بیش از همه تاکنون توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند در بازار در محدوده قیمتی 247میلیون تومان قیمت خورد.

پژو

قیمت خانواده سمند در بازار

براساس ارزیابی های صورت گرفته قیمت سمند LX هم با رشد 4.4 درصدی قیمت نسبت به هفته ماقبل در بازار با قیمت  188 میلیون تومان در بازار قیمت خورد.  اما « سمند lx با موتور EF7» نیز در هفته گذشته 205 میلیون تومان و «سمندسورن» هم 243 میلیون تومان در بازار معامله شدند.

سمند

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات در بازار پرتیراژ ها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛  ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این خودرو در هفته گذشته  نسبت به هفته قبل در بازار رشد 6.3 رصدی قیمت را تجربه کرد و قیمت آن به 118 میلیون تومان رسید.

قیمت «تیبا2»  معمولی نیز در بازار 128 میلیون تومان قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته 4.9 درصد افزایش قیمت داشته است، اما ساینا  که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز با قیمت 130میلیون تومان در بازار معامله شد.

تیبا

   

منبع: اقتصادنیوز

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه
    تبلیغات متنی