چشم سبزه میدان به بهارستان

کدخبر : 13804

​در روزی که تحلیل گران فنی در جهان به سرمایه گذاران توصیه می‌کنند در بازار طلا فروشنده باشند قیمت سکه در معاملات پشت خطی برای امروز ۴۰۰ هزار تومان بالا رفته است.

پس از چند روز کم رمقی و احتیاط دوباره ریسک پذیری به بازار سکه بازگشته است. این ریسک پذیری در شرایطی است که چشم انداز جهانی طلا در روزهای پیش رو چندان صعودی به نظر نمی رسد و دلار هم برای حفظ کانال قیمتی فعلی کار آسانی ندارد. اما معامله گران سکه بازار را از دریچه جدیدی می نگرند آنان نه چشم به فردوسی دارند نه چشم به بازار طلای لندن و نیوریوک. این گروه چشم به بهارستان دارند.

چشم بازار سکه به بهارستان

برخی تحلیل گیران می گویند اثر اخبار بر بازارها دو گونه ای است ساختاری و هیجانی. در اثر ساختاری روند بازار دگرگون می شود کاری که خبر کشف واکسن با بازار طلا کرده است از این جنس عنوان می شود اما در اثر هیجانی اتفاقات زودگذر است و بازارها به مسیر خود باز می گردند.

آنچه معامله گران سکه را امیدوار به نوسان کرده تصمیم هایی است که پس از ترور آبسرد مطرح می شود. برخی معامله گران تصور می‌کنند این تصمیم ها می‌تواند روند تصور شده برای بازگشت آمریکا به برجام را با چالش روبرو کند. از این رو در بازار موقعیت خرید گرفته اند اما این تصمیم ها چیست.

روز گذشته دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در صحن علنی مجلس تصویب شد آن‌طور که یکی از مشاوران رئیس مجلس به تسنیم گفته است تدوین این طرح بیش از 4 ماه زمان برده و برای به سرانجام رساندن آن تلاش و رایزنی شده زیادی شده است او پیش‌بینی کرده که امروز این طرح در مجلس نهایی شود.

به گفته طراحان پیش‌فرض بنیادین  طرح این است که تنها راه مؤثر برای کاستن از فشار تحریم و تهدید دشمن، هزینه مند کردن اقدامات آن در حوزه‌هایی است که دشمن از آن نگرانی جدی دارد. درصد و ظرفیت غنی‌سازی، راکتور اراک، تولید اورانیوم فلزی و لغو پروتکل الحاقی.

برخی معامله گران تصور می‌کنند این طرح می‌تواند روند تنش‌زدایی در حوزه سیاست خارجی را حداقل در کوتاه‌مدت دچار وقفه کند بنابراین از میزان خوش‌بینی خود به احیای برجام و لغو تحریم‌ها با استقرار دولت بایدن کاسته‌اند.

البته برخی دیگر تأکیددارند این خبرها نمی‌تواند اثر ساختاری بر بازار سکه داشته باشد و در بهترین حالتی فرصتی برای نوسان گیری فراهم می‌آورد.

 

 

 

منبع :اقتصادنیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی