کدخبر : 12586

پس از گذشت بیش از 250 روز از اعلام اولین قربانی کرونا در چین، بسیاری از تحلیل‌گران در حال پیش‌بینی وضعیت آینده اقتصادی جهان هستند، پیش‌بینی‌های بسیار ناامید کننده.

پس از گذشت بیش از 250 روز از اعلام اولین قربانی کرونا در چین، بسیاری از تحلیل‌گران در حال پیش‌بینی وضعیت آینده اقتصادی جهان هستند، پیش‌بینی‌های بسیار ناامید کننده. مجموعه از این نظرات را میتوان در مقاله تحلیلی فورن‌پالسی با عناوینی چون «اقتصاد عادی هرگز برنمی گردد» و «بسیاری از مشاغل از‌دست‌رفته هرگز برنخواهند گشت» دید. پروجکت‌‌سیندیکت در مقاله‌ای تحت عنوان «پاندمی عدم قطعیت» سناریو‌های خوش‌بینانه و بدبینانه آینده جهان در جدال با کرونا را ترسیم می‌کند. 

 

 

سناریوی خوش‌بینانه

خبرهای خوب احتمالی:  مدیران کنترل کیفی حداقل دو واکسن نسل اول کوید-19 را تا پایان سال جاری تأیید می‌کنند. با درایت و حمایت‌های فرضی نظارتی و مالی فوق العاده دولت، این واکسن‌ها حتی قبل از پایان آزمایش‌های بالینی انسانی در حال تولید خواهند بود. با فرض موثر بودن، شرکت‌های بیوتکنولوژی تا پایان سال 2020 حدود 200 میلیون دوز از این واکسن‌ها را در دست خواهند داشت و در پی تولید میلیاردها دوز دیگر هستند. توزیع این واکسن‌ها به خودی خود اقدامی عظیم خواهد بود، به این دلیل که مردم باید از امنیت این واکسن‌ها مطمئن شوند.

 

در این سناریو، شهروندان کشورهای ثروتمندی که واکسن می‌خواهند تا پایان سال 2021 می‌توانند آن‌ را دریافت کنند و در چین تا آن زمان تقریباً همه واکسینه شده اند. چند سال بعد از آن، بخش عمده‌ای از جمعیت جهان، از جمله کسانی که در اقتصادهای در حال ظهور و در حال توسعه زندگی می کنند نیز به واکس کرونا دسترسی پیدا می‌کنند.

 

به گفته پروجکت‌سیندیکت، این سناریو می‌تواند ممکن باشد، اما عملی کردن آن قطعی نیست. زیرا ویروس کرونا می‌تواند سرسخت تر از حد انتظار باشد و واکسن‌های نسل اول ممکن است فقط برای مدت کوتاهی مؤثر باشند یا عوارض جانبی بدتر از حد پیش‌بینی شده داشته باشند.

 

 

سناریوی بدبینانه

خبر‌های بد احتمالی:  بحران های دیگر مانند افزایش شدید در تنش‌های تجاری ایالات متحده و چین، حمله تروریستی سایبری یا جنگ سایبری، یک فاجعه طبیعی مرتبط با آب و هوا یا یک زمین لرزه عظیم، ممکن است قبل از پایان این بحران رخ دهد. علاوه بر این، حتی سناریوی خوش‌بینانه لزوماً به معنای بازگشت سریع به سطح درآمد پایان 2019 نیست. رونق اقتصادی بعد از پاندمی اگر صورت بپذیرد ممکن است سال‌ها طول بکشد تا به بهبود اقتصادی یعنی بازگشت به درآمد سرانه قبل از بحران، برسد.

 

اگرچه، همه‌گیری مسئله عظیم نابرابری را در اقتصادهای پیشرفته برجسته کرده است، اما کشورهای فقیر به مراتب بیشتر رنج می برند. بسیاری از بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه احتمالاً سال‌ها با کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و به احتمال واقعی یک دهه توسعه اقتصادی را از دست می دهند. این دولت‌ها، همچنین توانایی ارائه حمایت مالی اضطراری را در مقیاسی که کشور‌ها مانند ایالات متحده، اروپا و ژاپن انجام می دهند، ندارند. رکودهای طولانی‌مدت در کشورهای کم درآمد احتمالاً منجر به همه‌گیری بحران‍های مالی و تورم خواهد شد.

 

همچنین، بحران کرونا می‌تواند در کشورهای پیشرفته نیز زخم‌های عمیق و پایداری ایجاد کند. به دلیل نگرانی در مورد عود بهداشت عمومی یا بیماری همه‌گیری دیگری، بسیاری از بنگاه‌ها ممکن است در مورد سرمایه‌گذاری و استخدام محتاط تر شوند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه
    تبلیغات متنی