کدخبر : 11729

از سال ۸۹ که دولت احمدی نژاد تصمیم گرفت طرح پرداخت یارانه نقدی را آغاز کند تا امروز، حرف و حدیث ها پیرامون تبعات اجرای غیرهدفمند این طرح و بار تورمی که به کشور تحمیل می کند، زیاد بوده است.

 از سال ۸۹ که دولت احمدی نژاد تصمیم گرفت طرح پرداخت یارانه نقدی را آغاز کند تا امروز، حرف و حدیث ها پیرامون تبعات اجرای غیرهدفمند این طرح و بار تورمی که به کشور تحمیل می کند، زیاد بوده است.

 

اخیرا محسن هاشمی – رئیس شورای شهر تهران – با اشاره به تبعات ناشی از پرداخت یارانه‌های نقدی و آثار تورمی آن پیشنهاد کرده که دولت هزینه‌ یارانه نقدی را در مترو و پروژه‌های عمرانی فعال کند که هم مردم صاحب شغل و از یارانه نقدی بی‌نیاز شوند و هم این‌که معضل ترافیک و آلودگی هوا که مشکل اصلی تهران است.

 

این پیشنهاد هزینه کردن یارانه نقدی در پروژه های عمرانی به معنی حذف پرداخت مستقیم یارانه نقدی به مردم و تخصیص آن به طرح های عمرانی است.

 

در حالی رئیس شورای شهر پیشنهاد هزینه کردن منابع یارانه نقدی در پروژه‌های عمرانی را مطرح کرده که رقم پرداختی بابت یارانه‌های نقدی در سال به اندازه و حتی بیش از بودجه‌ای است که ایران بابت پروژه‌های عمرانی خود خرج می‌کند.

 

 

برای ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان هم استقراض شد

حدود ۱۰ سال از شروع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد، طرحی که قرار بود از منابع ناشی از حذف یارانه انرژی در سه بخش کمک به افراد و خانواده‌های آسیب دیده و ایجاد رفاه اجتماعی، تولید و البته کمک به هزینه‌ها و پروژه‌های عمرانی دولت شود، اما در عمل دولت‌ها با پرداخت یارانه نقدی به تمام افراد متقاضی اعم از نیازمند و غیرنیازمند به گونه‌ای پیش رفتند که نه تنها تمامی منابع حاصل از حذف یارانه و اصلاح قیمت سوخت صرف پرداخت‌های نقدی شد بلکه در مواقعی دولت دست به استقراض از بانک مرکزی برای جبران کسری یارانه پرداختی زد.

 

از سال ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها به اجرا درآمد تاکنون معمولا هر ماه دولت حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت کرده که در سال به ۴۲ هزار میلیارد تومان می رسد، ارقام زمانی قابل تامل‌تر می‌شود که طی سال های پرداخت حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بابت یارانه‌های نقدی پرداخت شده که این رقم در حال حاضر نزدیک به بودجه‌ای است که دولت در سال کل کشور را اداره می‌کند.

 

گرچه رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بابت یارانه به هر نفر در ۱۰ سال گذشته با وجود فراز و نشیب‌های اقتصادی و تغییرات تورمی هیچ تغییری نداشته است، اما همچنان طبق آخرین اعلامی  از سوی دولت حدود ۷۸ میلیون نفر یعنی بیش از ۹۰ درصد از جمعیت ایران در لیست دریافت یارانه نقدی با این رقم ناچیز قرار دارند که به طور حتم این رقم ناچیز سهمی در زندگی عمده این افراد ندارد.

 

یارانه کم که نشد یک یارانه دیگر هم اضافه شد

به دفعات نحوه پرداخت یارانه نقدی مورد نقد و از محورهای چالشی بین دولت ها و منتقدان بوده و خواستار اصلاح آن بوده اند، حتی بارها در قانون بودجه دولت مکلف به حذف دهک‌های بالا شده ولی تاکنون این تکلیف قانونی به طور کامل محقق نشده است و این در حالی است که نه تنها روند معیوب یارانه ای تغییری نکرد بلکه از سال گذشته و با اصلاح قیمت بنزین، یارانه دیگری به پرداخت‌های نقدی دولت اضافه شد و از بین ۷۸ میلیون نفر که در لیست یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بودند ۶۰ میلیون نفر به عنوان خانوار هدف برای دریافت کمک‌های معیشتی از محل درآمد ناشی از قیمت بنزین گزینش شده‌اند و دولت در ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان بابت کمک‌های معیشتی پرداخت می‌کند که در سال به ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

 

براین اساس در حال حاضر دولت سالانه حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی پرداخت می‌کند که این رقم به هیچ عنوان تضمینی برای پرداخت به خانوارهای نیازمند نیست و جمع گسترده‌ای از افراد غیرنیازمند در این لیست قرار دارند که موجب هدررفت حجم بالای درآمدی دولت از محل یارانه‌ها می‌شود.

 

اما معضل پروژه های عمرانی…

سوی دیگر ماجرا پروژه‌های عمرانی به عنوان یکی از معضلات بودجه‌ای دولت قرار دارد که همواره سهم ناچیزی در مقابل سایر هزینه‌ها در بودجه سالیانه داشته است. از بودجه عمومی دولت در سال سهم عمده‌ای به هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق و دستمزد اختصاص پیدا می‌کند و هر آنچه باقی ماند به پروژه‌های عمرانی می‌رسد، به عنوان نمونه در بودجه سال گذشته از رقم ۴۴۸ هزار میلیارد تومانی فقط ۶۰ هزار میلیارد تومان به بودجه‌های عمرانی رسید و از بودجه ۵۷۱ هزار میلیارد تومانی امسال ۷۰ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی پیش بینی شده است.

 

هزینه تکمیل پروژه های عمرانی به اندازه بودجه کل کشور

این در شرایطی است که از سالیان گذشته تاکنون حجم بالایی از پروژه‌های عمرانی کلنگ خورده، اما به دلایل مختلف از جمله بی‌برنامگی و یا بی‌هدف بودن پروژه‌ها و بخصوص هزینه‌های مالی تکمیل نشده است؛ به طوری که طبق برآوردهای دولت در حال حاضر حدود ۸۰ هزار پروژه عمرانی نیمه تمام ملی و استانی وجود دارد که برآوردها حاکی از آن است که حداقل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه‌ها نیاز است. این رقم ۵۰۰ هزار میلیاردی لازم برای پروژه‌های عمرانی به هیچ عنوان امکان تحقق در یک بودجه سالیانه و حتی چند ساله را نخواهد داشت، چرا که رقم منابع عمومی که دولت برای اداره کشور در یک سال مورد استفاده قرار می‌دهد در بهترین حالت تحقق به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد و هر جا که نیاز به صرفه‌جویی بوده و عدم تحقق منابع وجود داشته باشد با توجه به این‌که امکان دست زدن به هزینه جاری دولت چندان وجود ندارد این پروژه‌های عمرانی هستند که همواره با عدم تحقق مواجه بوده‌اند.

 

همه چیز روی کاغذ بایگانی شد

بر این اساس اگر قرار باشد رقم یارانه‌های نقدی در دو بخش نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و همچنین کمک‌های معیشتی که در مجموع به ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال می‌رسد به پروژه‌های عمرانی اختصاص پیدا کند آنگاه با حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی که در بودجه سالانه برای این بخش پیش‌بینی شده نزدیک به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که می‌تواند حجم بزرگی از پروژه‌های عمرانی را در سطح کشور فعال کرده و به ایجاد اشتغال و کسب درآمد برای مردم و البته رشد اقتصادی بینجامد.

 

اما عملکرد دولت ها و مجلس در بخش یارانه نشان داده که این پیشنهادها و برآوردها تنها روی کاغذ است و دولت‌ها هیچ‌گاه نسبت به پرداخت هدفمند منافع ناشی از یارانه نقدی اقدام نکردند و با وجود تکالیفی که برعهده آنها در رابطه با حذف پردرآمدها وجود داشته، باز هم با اعمال ملاحظاتی از این موضوع عقب کشیده‌اند و تنها در موارد محدودی عملیاتی شده است.

 

البته در رابطه با هزینه کرد منابع پرداخت‌های نقدی پیشنهادهای متفاوتی در کنار حوزه‌ عمرانی وجود داشته که از جمله آن می توان به حمایت از  اقشار آسیب‌پذیر به نوعی دیگر و یا استفاده از این منابع هنگفت در بخش‌های دیگر بودجه‌ای با توجه به کسری سنگین بودجه دولت طی سال‌های گذشته تاکنون اشاره کرد، اما باز هم تمام نقدها، پیشنهادها و خواسته‌ها از دولت‌ها برای ساماندهی وضعیت پرداخت یارانه نقدی همواره بایگانی شده و تغییری ایجاد نشده است.

 

 

منبع  : ایسنا 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

 • ناشناس
  0

  با سلام، یه جوری تو متن نوشته یارانه ها کم که نشد یه چیزی هم اضافه شد، آدم احساس میکنه ۴۵ هزار و پانصد تومن و تا حالا اشتباه می شمرده، ۴میلیون و پانصد بوده، خوب مومن این همه ذخایر نفت و طلا ، پروژه عمرانی تو از اونا تامین کن، نه یه یارانه ۴۵ تومنی که خیلیا دلشون به همینم خوشه و دارن گذران زندگی میکنن.

 • ناشناس
  2

  دست ازاین چندر غاز بردارین جای اینکه زیادش کنین

 • مهربان
  8

  نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد

 • ناشناس
  4

  هاشمی توهم ماهی یک میلون هشت صد بگیرببینم میتونی زندگی کنی بعدنظربده

 • ناشناس
  0

  س شما که گفتین یارانه قراره بسه ۱۲۰ هزار تومان چی شد بعدشم با این گرونی وتورم که برای ملت درست کردین چطور میتونین قطع کنین از پول هایی که دزدی کردین و اختلاص کردین برین پروژه هاتونودرست کنین

 • ناشناس
  2

  یارانه کم نشد یک یارانه هم اضاف شد درسته ولی اینو نمگین یارانه که اضاف شد بنزین سه برابر شد

 • ناشناس
  1

  آقایون اگه دزدیهای جلوش می گرفتن ونمیزاشتن راحت پول ملتوعجیب بزنن و شبانه فرار کنن الان تاکه تقی به توقی میخوره راحت نمی رفت سراغ یارانه.که دولت استقراض شده.خجالتم جدی داره.شورای تهران ریسسش.

 • ناشناس
  2

  زارت

 • ناشناس
  1

  اگر یارانه هم حذف بشه یه ریالشم خرج کشور نمیشه از وسط یه نفر میکشه بالا و خداحافظ

 • ام سی
  2

  همینم مونده بود45تومن یارانه رم قطع کنن بعدبیاتواین مملکت زندگی کن مگه بااین وضیت میشه

 • ناشناس
  6

  یارانه را محمود اشتباه کرد داد معیشت دیگه چه بود

 • Mozhdeh khojasteh
  2

  اشتباه

 • شیدا
  0

  این یارانه که دارن میدن والا از حقوق این مربی خارجی بیشتر نیست که همه رو به یک نفر دادن اونجا زورشون نیامد

 • ناشناس
  0

  هزینه هاا بدین مترو از گفته های هاشمی جناب پرفسور همه شهرها متر و ندارند و نخواهند داشت از سر صدقه مسعولین مثل شما که فقط مترو شناس شدین

 • خلیل
  2

  اقای هاشمی اوضاع مالی خوبی داره خبری از روستاهها ومردم ضعبفی که به همین مبلغ ناچیز عادت کردن . مبلغ را اضافه کنید . مملکت این همه نفت ومنابع داره اگر مسلمان هستید درست تقسیم کنید به همه برسه .بعدا چرا همیشه از جیب مردم ضعیف میخواهید پروژه هایتان را اجرایی کنید

 • ناشناس
  0

  خدا لعنتشون کنه . از اول هم دنبال یه بهونه برا برداشتن یارانه بودن . خیلیا به یارانه احتیاج دارن
  هی گرون کردن با چندر غاز دهن مردم رو بستن الان هم میخوان قطعش کنن
  خدا از رو زمین برشون داره خون مردم رو تو شیشه کردن با ای گرونی هاا

 • یک شهر وند
  0

  آقای هاشمی من یک بازنشسته جهادی هستم حقوق تمام مشود ومنتظر می مانیم تا معیشتی وبعداز آن تا یارانه ۲دختر بیکار و۱ پسر بیکار دارم خدا را خوش نمی آید که یارانه راقطع کنید ازپولهایی که دائم اختلاس میشوند استفاده کنید

 • حمیدرضا
  0

  این دیگه چه کاریه یعنی با حذ ف یارانه همه چی درست میشه ویارانه ای که بیشتر مردم باهاش زندگی مکنن شده تورم زا وبا حذف یارانه ها شغل ایجاد میشه واقعا که خوب فکر میکنید

 • محمداسمعیل ربیع
  1

  بجای حذف یارانه ها از سواستفاده های تان کم کنید دست آقا زاده ها را از بیت المال کوتاه کنید نه از خدا خجالت میکشید نه از خون شهدا ونه از فقرایی که تا کمر در سطل زباله خم هست

 • خالد زیدانی
  2

  همه ی این گرونی که در کشور داریم‌ ،حتما از یارانه است. .مسئولین‌ میخوان با حذف یارانه ‌.چی را درست کنند‌ .بعضی مردم‌ نون‌ ندارن‌ بخورن‌ احمدی نژاد به آنها کمک کرد‌

 • ناشناس
  0

  والا بعدم بریم دنبال کار میگن کار نیست واز این حرفا همش اقوام خودشون واشناااشون رو میارن سر کار یا یکیش میاد هزینه پرداختیه دولتو برمیداره والفرار بعدش کاشف به عمل میاد که آره طرف اختلاس کرده والفرار

 • سعید
  1

  . چنان رونق اقتصادی ایجاد کنم که از یارانه وامثالهم بی نیاز شوید.......خراب کردی جناب روحانی خراب...

 • طاهری
  0

  یکی که سکته کرده نشسته توخونه چشش به این یارانس اونم قطع کنین بزارین بمیرن

  • ابوافضل
   0

   خدا لعنتتان کنه که ما با این هزینه کم وام گرفتیم ازاین به بعد چه کسی باید از کجا بیارم وامم پرداخت کنم

 • طاهری
  7

  یه روستایی چه میدونه متروچیه برای رفاه حال شهریا .متاسفم واستون

 • ایرانی
  0

  شما بخور بخور خودتونو کم کنید بودجه اضافه هم میاید از سفره مردم کم نکنید

 • ناشناس
  0

  سلام شما به بهانه یارانه تا توانستید حاملهای انژری و بنزین و...را گران کردید حالا به بهانه های مردم تهران میخواهید قطع کنید.به خون شهدا قسم ،به سالار شهیدان قسم ،همیشه پشت نظام و انقلاب بودم ولی دیگه نیستم اگر یارانه مردم ضعیف مرزنشینان را قطع کنید و خرج پایتخت نشینان مدافع کنید والسلام

 • بهادر
  0

  بنده خدا حتمامسول عمرانی چیزی هست میخواد بزنه به جیب اینم برای تو ببرش نخواستیم پول یه بسته اینترنت یه هفته ایی نیست

 • ناشناس
  1

  اینم مال شما ما نخواستیم...

 • 1

  نظر هاشمی فقط برای تهران است نه کل کشور .شما از ده منبع درامد برخوردارید احتیاجی به یارانه ندارید .چرا در مورد کل کشور تصمیم میگیرید هر شهر واستان اختیار یارانه خودش را دارد .شما میخواهید کپر نشین جنوب هم پولشو تهران خرج کنید .نه نه نمیشه .هاشمی یک شورای شهر است اظهار نظر ش به حوزه انتخابی خودش صدق میکنه نه به کل کشور

 • ناشناس
  0

  خدا لعنتتان کنه یارانه ده سال ۴۵ هزارتومان همه چیز سیصد برابر شده یارانه همونه از اختلاص دزدی کم کنید نیاز به قطع یارانه بیچاره هایی که باهمون امرار معاش میکنن میخواین قطع کنن

 • ناشناس
  0

  این همه گرانی تو کشور شده . گفتن همه چیز یارانه ای میشه الانم میخوان یارانه رو حذف کنن

 • ناشناس
  0

  این همه گرانی تو کشور شده ۱۰ ساله همه چیز رو به گفته خودشون یارانه ای به مردم میدن .الانم میگن حذف میکنیم .خواهشن اگه بردارین کشور رو برگردونین به ۱۰ سال قبل

 • milad
  1

  مطمعنم هرچی بنویسیمم پشمتونم نیست ولی یروزی میرسه رو اجسادتون را میریم دنیا اینجور نمیمونه

 • ناشناس
  0

  عجب

 • ناشناس
  1

  خدا لعنتتون کنه

آنچه دیگران می خوانند:
  ‍‍‍
  روی خط رسانه