کدخبر : 10982

پس از ریزش ۵هزارتومانی دلار در هفته گذشته، این ارز هفته جدید را در صرافی ملی با کاهشی ۳۰۰ تومانی آغاز کرده و به نرخ ۲۰ هزار و ۳۰۰ تومان به مردم فروخته می‌شود. همچنین دلار در بازار آزاد در کانال ۲۱هزارتومان معامله می‌شود. اما آیا این هفته نیز روند کاهشی بازار ارز ادامه خواهد داشت؟

کرونا همچنان می‌تازد. در کنار این، ش انتظار می‌رود اخبارتازه مربوط به جنگنده‌های امریکایی و هواپیمای ماهان ایران نیز سیگنال‌های تحریک‌کننده‌‌‌ای برای بازار ارز و طلا باشند.

علاوه بر این‌ها هشدارها برای صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را ایفا نکرده‌اند جدی‌تر شده و به زودی لیست نامشان روی میز قوه قضاییه قرار خواهد گرفت. به نظر می‌رسد اگر این هشدارها باز هم منجر به تحریک تقاضا در بازار ارز شود بتواند بر قیمت‌ها تاثیر احتمالی داشته باشد.

 

این هفته چه خواهدشد؟

کامبیزافسری، کارشناس بازار ارز، درپاسخ به این سوال می‌گوید: به نظر می‌رسد نرخ ارز این هفته ثبات داشته باشد.

او چرایی فرض ثبات بازار ارز را اینطورتوضیح می‌دهد: بازار وقتی هیجانی می‌شود که خریدار یا فروشنده در آن زیاد باشد. طبیعتا هر بازاری زمانی پرنوسان خواهد بود که طرفین هیجان داشته باشند اما درحال‌حاضر متضرر شده‌اند، خریدار و فروشنده متضرر بی‌شک محتاط‌‌‌‌ ‌تر خواهند بود و همین هم موجب می‌شود رفتارشان منطقی‎‌تر باشد.

افسری با بیان اینکه نمیتوان برای این ثبات مدت زمانی را تعیین و اعلام کرد، تاکید می‌کند: در هفته‌ای که گذشت بازار ارز نوسان زیادی داشت اما بعد از ریزشی که داشت فعلا به ثبات رسیده است. بازار این هفته قدری منطقی‌تر برخورد خواهد کرد. همانطور که گفتم در این فعل و انفعالات عده‌ای زیان دیدند قطعا این زیان دیدگان سعی می‌کنند با احتیاط تر وارد بازار شوند در نتیجه تا یک مدت بازار ارز به نظر من نوسان آنچنانی نخواهد داشت. احتمالا فعلا بازار نوسان ندارد مگر مقدار اندکی که در هر روز که برای بازار و معاملات طبیعی است.

 

 

آیا ارز ریزش مجدد خواهد داشت؟

این کارشناس در پاسخ به به این سوال که نااطمینانی ناشی از اخبار مربوط به جنگنده‌های امریکایی و هواپیمای ماهان ایران چقدر می‌تواند در بازارارز اثرگذار باشد، می‌گوید: ما خبرهای بدتر از این هم در بازار ایران داشته‌ایم. شهادت سردار سلیمانی خبر بسیار بزرگتر و مهم‌تری بود که بازار واکنش‌ چندانی به آن نشان نداد. بنابراین فکر نمی‌کنم این خبر هم واکنش زیادی از بازار بگیرد. مردم ما در برابراخبار بد قدری واکسینه شده‌اند.

وی درباره تاثیر بازگشت ارزصادرکنندگان در بازار ارز نیز عنوان می‌کند: ماجرای ارز صادرکنندگان برای من پر از ابهام است. تعداد زیادی از صادرکنندگان این ارزها را خرج کرده و این مدت خودشان در بازار دوباره ارز می‌خریدند تا بتوانند پاسخگوی بانک‌مرکزی باشند. درباره صادرکنندگان بزرگتر از جمله پتروشیمی یا سایر حقوقی‌های بزرگ نمی‌دانم که آیا بانک مرکزی برای بازگردادندن ارزاصطلاحا حریفشان می‌شود یا نه. خیلی قابل برآورد نیست که چه خواهد شد.

اما آیا این هفته امکان ریزش مجدد در بازار وجود دارد؟ افسری پاسخ می‌دهد: نه احتمالش نیست. آنچه درباره احتمال سقوط گفته می‌شود بیشتر شعار است حتی اگر ارزی هم وارد کشور شود رئیس بانک مرکزی اهل تزریق ارز به بازار نیست.

 

 
منبع: تجارت نیوز

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه