کدخبر : 10897

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز سه‌شنبه ۳۱ تیر با ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش به ۹۵۰ هزار تومان رسید. آیا سیگنال‌ها حاکی از کاهش قیمت طلا در ادامه معاملات طی هفته جاری است؟

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز سه‌شنبه ۳۱ تیر با ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش به ۹۵۰ هزار تومان رسید. آیا سیگنال‌ها حاکی از کاهش قیمت طلا در ادامه معاملات طی هفته جاری است؟

سکه طرح جدید تا ساعت ۱۶ معاملات روز سه‌شنبه نسبت به جلسه معاملاتی قبل افت ۳۰۰ هزار تومانی را به ثبت رساند تا به این ترتیب، میزان رشد قیمت در این بازار طی تیرماه به ۳۱ درصد محدود شود. اگرچه تعدیل سنگین نرخ دلار در بازار آزاد سکه را تحت فشار گذاشت اما صعود معنادار قیمت طلای جهانی نقش برگ برنده را برای سکه در مسیر نزولی داشت. بهای سکه طرح جدید در یک ماه اخیر ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان افزایش داشت. علاوه بر رکوردشکنی نرخ داخلی دلار، رشد ۵ درصدی اونس طلای جهانی به کمک سکه آمد تا بازدهی در این بازار با سرعت بالاتری رقم بخورد و از ابتدای سال به ۷۳ درصد برسد. بحران کرونا و پمپاژ پول توسط بانک‌های مرکزی همچنان مهم‌ترین محرک‌های جهانی دلار داخلی و سکه به شمار می‌روند.

 

​آخرین وضعیت بازار طلای جهانی

هر اونس طلا ساعت ۱۶ روز سه‌شنبه به بهای ۱۸۲۸ دلار رسید و افزایشی ۱۰ دلاری را تجربه کرد. طلا دیروز در حالی صعود کرد که آزمایش‌های موفقیت‌آمیز واکسن کرونا توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد موجی از خوش‌بینی را به دنبال داشت. به نظر می‌رسد زمان‌بر بودن دسترسی به این واکسن در کنار حمایت‌های پولی بانک‌های مرکزی محرک طلا بوده است.

رهبران اتحادیه اروپا پس از ۵ روز چانه‌زنی سرانجام توافق کردند تا سهم کمک‌هزینه‌های بلاعوض در بودجه بی‌سابقه ۷۵۰ میلیارد یورویی برای مقابله با کرونا را از ۵۰۰ میلیارد یورو به ۳۹۰ میلیارد یورو کاهش دهند. کنگره امریکا هم قرار است در همین هفته جزییات پنجمین بسته پولی ضدکرونا را اعلام کند. معنای دیگر این سیاست‌های گشاده‌دستانه بی‌ارزش شدن پول یا در واقع افزایش نرخ تورم و تقویت تقاضا برای طلا به‌عنوان دارایی امن است.

 
 
منبع: تجارت نیوز
 
  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  آنچه دیگران می خوانند:
   ‍‍‍
   روی خط رسانه