کدخبر : 14328

هفته سوم لیگ برتر بیستم عصر امروز و فردا با برگزاری هشت دیدار انجام خواهد شد که عصر امروز گل گهر به مصاف فولاد می رود. استقلال با ماشین سازی، سایپا با نساجی و آلومینیوم اراک با مس رفسنجان دیدا خواهند کرد.

هفته سوم لیگ برتر امروز با برگزاری چهار دیدار پیگیری می‌شود. هفته دوم بازی‌ها تحت‌الشعاع اشتباهات داوری و البته حواشی دیدار فولاد- استقلال قرار داشت. هر چند در برنامه فوتبال برتر مشخص شد برخی از اشتباهات داوری به زعم مربیان در واقعیت اشتباه نبوده و آنها اشتباه می‌کردند! نمونه‌اش گلی که تیم سپاهان در بازی با آلومینیوم اراک به ثمر رسانده بود درست بود و از سویی بر خلاف دیدگاه سیروس پورموسوی پنالتی پرسپولیس برابر صنعت نفت هم درست بود. به نظر می‌رسد تیم‌ها برای کم کردن اشتباهات داوری باید اعتراضات خود را نسبت به داوری کمتر کنند و فضایی را به وجود بیاورند که داوران بدون استرس سوت بزنند. نمونه این اشتباهات در فوتبال حرفه‌ای هم وجود دارد و دقیقاً به همین خاطر تکنولوژی VAR ساخته شد و اگر اشتباهات داوری در فوتبال حرفه‌ای وجود نداشت این تکنولوژی پدید نمی‌آید. نکته ناراحت‌کننده اینکه هنوز کادر فنی برخی تیم‌ها فکر می‌کنند با داد و بیدادهای کنار زمین می‌توانند موجبات پیروزی را فراهم کنند در حالی که فوتبال برای قوی‌تر شدن نیاز به تلاش بیشتر در زمین دارد و رو کردن تاکتیک‌های بهتر توسط بازیکنان در زمین. امید که در هفته‌های پیش ‌رو شاهد اتلاف وقت از سوی تیم‌های لیگ برتر نباشیم. می‌خواهیم به این نکته اشاره کنیم حتی این کار را دیگر تیم‌های عربی هم انجام نمی‌دهند. می‌پردازیم به چهار دیداری که قرار است امروز برگزار شود.

گل‌گهرسیرجان- فولاد

جنگ در متن حاشیه

گل‌گهر در دو هفته ابتدایی بازی‌ها ۶ امتیاز کسب کرده و به سبب حضور امیر قلعه‌نویی در رأس کادر فنی، مدعی قهرمانی نشان داده و طبیعتاً در این بازی هم برای کسب سه امتیاز به میدان خواهد آمد. از سویی فولاد که در یک دیدار پرحاشیه استقلال را شکست داد به دنبال پیروزی در این دیدار است. شاید در این دیدار گل‌گهر به دلیل میزبانی کمی بی‌محابا برای رسیدن به سه امتیاز مسابقه بازی کند اما فولاد این‌طور نخواهد بود و حتماً هوشمندانه بازی خواهد کرد. نکته بارز تیم گل‌گهر سیرجان این است که امیر قلعه‌نویی در این تیم راحت‌تر نسبت به سپاهان کار می‌کند چرا که کمتر از سوی طرفداران گل‌گهر بر خلاف دوران حضور در اصفهان تحت فشار قرار می‌گیرد و از سویی هیچ قولی به باشگاه و تماشاگران سیرجانی نداده است. این آرامش نه تنها در سیمای امیر قلعه‌نویی بلکه در سبک بازی تیم گل‌گهر پیداست و به نظر می‌رسد کمک می‌کند گل‌گهر این فصل نتایج بهتری را به دست بیاورد. این تیم در مدت کوتاه شخصیت تیمی خوبی پیدا کرده و به نظر می‌رسد امروز یک بازی سخت و جاندار از سوی هر دو تیم خواهیم دید. نکته جالب توجه حضور دو مهاجم خارجی در ترکیب دو تیم است. در گل‌گهر توپ‌ها به منشا ختم می‌شود و در فولاد هم لوسیانو مأمور تمام کردن حملات است. اگر این بازی حاشیه‌ای نداشته باشد می‌تواند تبدیل به یکی از بازی‌های زیبای این هفته شود.

استقلال - ماشین‌سازی‌تبریز

از آزادی دربست تا آرامش

استقلال بعد از چند روز پرحاشیه به خاطر قبول شکست برابر فولاد می‌تواند با عبور از سد ماشین‌سازی نفس راحتی بکشد. حواشی بعد از بازی با فولاد تلخ‌تر از سه امتیازی بود که استقلال در این دیدار از دست داد و البته تجربیات خوبی که کادر فنی تیم آبی در ابتدای راه به دست آورد به این تیم کمک خواهد کرد در بازی پیش ‌رو و هفته‌های آتی نمایش بهتری داشته باشد. در فوتبال فاصله‌ها نزدیک شده‌ و این‌طور نیست استقلال را از پیش برنده این دیدار بدانیم. اتفاقاً ماشین‌سازی می‌آید که یکی از بهترین بازی‌های خود را در برابر استقلال به نمایش بگذارد و شاید برای کسب امتیاز، بسته فوتبال کند. در چنین شرایطی بهترین تاکتیک برای رسیدن به سه امتیاز مسابقه ارائه بازی با حوصله و خونسردانه و تصمیم‌گیری کادر فنی در آرامش است. استقلال شاید نیاز به این داشته باشد که برای این بازی یکی، دو تغییر هم انجام بدهد. به هر صورت هافبک میانی به درد بازی در کنار خط نمی‌خورد و محمود فکری باید از بازیکنان سرعتی در کناره‌ها استفاده کند. در برابر تیمی که در منطقه یک‌سوم دفاعی متراکم بازی می‌کند مهم اصرار روی تاکتیک از پیش تعیین شده و پرهیز از ارائه بازی احساسی است. از همه مهمتر تیم آبی باید همه اتفاقات بازی با فولاد را فراموش کند و در پی ارائه یک بازی جدید و کم اشتباه و البته تهاجمی باشد. این با انتخاب ترکیب بهتر و بازی بهتر از سوی بازیکنان داخل زمین امکان‌پذیر خواهد بود. تنها نتیجه است که می‌تواند اشتباهات گذشته را جبران کند.

سایپا - نساجی مازندران

 مازنی‌ها به دنبال انتقام

 سایپا فصل گذشته در هر دو بازی رفت و برگشت نساجی را شکست داد. شکست‌های تلخ در کارنامه تیم مازنی این تیم را وادار به بازی انتقامی برای جبران شکست‌های گذشته خواهد کرد. سایپا شاید در ارائه بازی تهاجمی در یکی، دو فصل اخیر موفق نبوده اما در دفاع یکی از بهترین تیم‌هاست و در یکی، دو فصل اخیر خیلی از تیم‌ها را متوقف کرده است. بر همین اساس می‌توان گفت نساجی برای تداوم سیر صعودی کار سختی را پیش ‌رو دارد. هر چند تیم وحید فاضلی با موقعیت‌هایی که در برابر تیم تراکتور ایجاد کرد نشان داد توانمندی ایجاد موقعیت در همه بازی‌ها را دارد. این بازی تقابل دو مربی جوان لیگ برتر است. در یکسو ابراهیم صادقی و در سویی دیگر وحید فاضلی. سرمربی تیم نساجی گفته تئوری تیمش نیروی انسانی علیه پول است. به این خاطر که نساجی یکی از کم‌هزینه‌ترین تیم‌های لیگ برتر به شمار می‌رود اما خود را موظف به نتیجه‌گیری می‌داند. البته این یک واقعیت محض است. نتیجه در زمین و با تلاش بازیکنان به دست می‌آید و رقم قراردادها و اسم بازیکنان تضمین نتایج بازی‌ها نیست. کما اینکه نساجی در هفته‌ای که سپری شد با برد در برابر تراکتور فاصله‌ای نداشت و از سویی سایپا هم در هفته نخست بازی‌ها پرسپولیس را متوقف کرد. این دیدار از جمله دیدارهایی است که برای هر دو تیم سخت و بدون شک  نتیجه آن غیر قابل پیش‌بینی است.

آلومینیوم اراک - مس رفسنجان

دربی تازه‌واردها

آلومینیوم اراک و مس رفسنجان دو تیمی که با صعود از لیگ یک در حال کسب تجربه بازی در لیگ برتر هستند و هر دو تیم در دو هفته ابتدایی بازی‌ها با وجود تلاش در برابر حریفان خود شکست خوردند. آنها به خوبی متوجه شده‌اند فضای بازی در لیگ برتر با لیگ یک تفاوت‌های زیادی دارد و برای ماندن در جدول بازی‌ها خیلی زود باید خود را با تغییرات هماهنگ کنند و جالب اینکه این دو تیم تنها تیم‌هایی هستند که در دو هفته ابتدایی اصلاً امتیازی به دست نیاوردند. هر دو تیم در ابتدای راه هستند و فرصت زیادی هم برای هماهنگی با شرایط جدید ندارند. این بازی یک فرصت طلایی برای هر دو تیم است که تغییر رویه دهند. نکته جالب در مورد آلومینیوم اراک که در دو هفته ابتدایی دو بازیکن اخراجی داده و این نشان می‌دهد کمی عجول و شاید هم کمی احساسی است در حالی که این روحیه هیچ کمکی به تیم برای نتیجه‌گیری نمی‌کند. آلومینیوم اراک برای تغییر رویه ابتدا باید به تیمی آرام تبدیل شود و این در تضاد با ارائه بازی محکم در زمین نیست. تیم آرام هم می‌تواند در زمین محکم بازی کند. مس رفسنجان در دو هفته ابتدایی با وجود شکست تیم بابرنامه‌ای نشان داد؛ پلن‌های تاکتیکی در لیگ برتر برای بازدهی کمی باید سختگیرانه‌تر و حتی فشرده‌تر اجرا شود و از همه مهمتر اینکه مس ابتدا باید به گل نخوردن فکر کند و بعد گل زدن چرا که با این ایده با سوت داور یک امتیاز در جیب دارد و در برخی از بازی‌ها جنگیدن برای همین یک امتیاز هم دستاورد بزرگی است. جدال تیم‌های دسته اولی در فصل گذشته می‌تواند نقطه عطفی برای دو تیم در هفته سوم بازی‌ها باشد و آنها را از فضای دو شکست هفته ابتدایی دور کند.

 

 

منبع: خبرورزشی

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه
    تبلیغات متنی