کدخبر : 11686

شیخ دیاباته آقای گل لیگ امسال بی تردید بهترین خارجی حال حاضر فوتبال ایران است.

آمار گلزنی و تاثیرگذاری دیاباته در نتایج استقلال خارق‌العاده و غیر قابل انکار است. ولی با بررسی کارنامه فوتبالی شیخ محبوب آبی‌ها متوجه خواهیم شد که این آمار اتفاقی و تک فصلی نیست.

دیاباته قبل از پیوستن به استقلال در ۷ باشگاه در لیگ‌های فرانسه، ترکیه، ایتالیا و امارات بازی کرده است. در تمام دوران بازی خود در باشگاه‌های مختلف ۲۴۶ بار به میدان رفته بود و آمار ۱۱۲گل و ۲۲ پاس گل را ثبت کرده است. و به طور میانگین برای به ثمر رساندن هر گل ۱۴۱ دقیقه زمان نیاز داشته است. دیاباته در مدت کوتاه حضورش در سری‌آ یک رکورد جالب نیز به ثبت رسانده است. شیخ موفق شد در سه بازی پشت سرهم برای بونوونتو  دبل کند. سه مسابقه و ۶ گل برای یک تیم در حال سقوط.

اگر در طول مسابقه به حرکات و جاگیری‌های دیاباته در زمین مسابقه دقت کنیم متوجه آگاهی و درک درست این مهاجم کاربلد از محیط و جریان بازی خواهیم شد. دیاباته به جز گلزنی و گل‌سازی، در فاز انتقال مثبت(دفاع به حمله) نیز بسیار کارآمد و قابل اتکاست. به واسطه فیزیک مناسب و قدرت توپ نگهداریش به راحتی می‌تواند فرصت مناسب جهت رسیدن هافبک‌ها برای به ثمر رساندن ضد حملات را فراهم کند. و بار مهمی را در زمان انتقال به دوش بکشد. در فرمیشن‌های منفاوت، دیاباته می‌تواند نقش‌های متنوعی را به عهده بگیرد. هم به عنوان تک مهاجم، هم در سیستم‌های متکی بر دو مهاجم با یک یا دو محور می‌تواند ایفای نقش کند. بر خلاف فیزیک درشتش مهاجم تنبل و ایستایی نیست در طول هر مسابقه تاچ‌های زیادی دارد و تا میانه‌های زمین برای توپ‌گیری عقب می‌آید. فیزیک عجیب دیاباته و پاهای بلندش به او این امکان را می‌دهد که با استفاده از طول گام‌هایش در مسافت‌های کوتاه حتی مدافعان سرعتی  را نیز پشت سر بگذارد. با استفاده قد ۱۹۴ سانتی‌متری‌اش در طول هر مسابقه نبردهای هوایی زیادی را در نقاط مختلف زمین پیروز می‌شود و فرصت در اختیار گرفتن توپ دوم را برای هم تیم‌هایش فراهم می‌کند.

مجموع این فاکتورها از شیخ دیاباته یک مهاجم بی رقیب در استقلال و لیگ امسال ساخته است.

بر اساس آمار سایت یازده، آقای گل امسال لیگ‌برتر در ۲۱ بازی لیگ برای استقلال به میدان رفته است. که با متوسط هر ۱۰۰ دقیقه یک گل  و متوسط امتیاز ۷/۳۶ مسابقات را به پایان رسانده است.

 

 

منبع: ورزش سه 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه