سرپرست مدیریت نظارت بازار و بازرسی فرابورس تاکید کرد

لزوم تسریع‌ شناسایی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای

کدخبر : 27201

سرپرست مدیریت نظارت بازار و بازرسی فرابورس ایران ضمن تشریح شروط و ضوابط احراز مجوز سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، تأکید کرد: با توجه به نزدیک بودن معاملات ثانویه شرکت تپسی و تخصیص این معاملات به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، ضروری است سرمایه‌گذاران هرچه سریع‌تر در صورت امکان احراز شرایط به کارگزاری‌ها مراجعه کرده و شرکت‌های کارگزاری نیز فرایندهای لازم را در اسرع وقت انجام دهند.

زهرا میرزایی، سرپرست مدیریت نظارت بازار و بازرسی فرابورس ایران با اشاره به اینکه ضوابط شناسایی سرمایه‌گذار حرفه‌ای در بیستم فروردین‌ماه سال جاری در هیئت‌مدیره فرابورس مصوب و به بازار ابلاغ شد، گفت: پیش از تصویب و ابلاغ این ضوابط، فرابورس با کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و کانون کارگزاران جلساتی را برگزار و نظرات آن‌ها را به صورت مکتوب اخذ و موارد لازم را اعمال کرد و سپس موارد در هیئت‌مدیره فرابورس مطرح و مصوب شد.

وی با تأکید بر بررسی همه‌جانبه نظرات در خصوص این ضوابط پیش از ابلاغ، افزود: پس از تصویب نیز در کانون کارگزاران جلسه‌ای با حضور کارگزاران و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بر خط (OMS) برگزار شد که مفاد این ضوابط تبیین و توضیح داده شده و مورد بحث قرار گرفته است.

معاملات ثانویه مختص سرمایه‌گذاران حرفه‌ای

این مقام مسئول در ادامه، دستورالعمل‌های «پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران» و «پذیره‌نویسی و عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران» را مورد توجه قرارداد و گفت: در این دستورالعمل‌ها قیدشده است بورس‌ها طبق شرایطی می‌توانند معاملات ثانویه نمادهای مشخصی را محدود به حضور سرمایه‌گذاران حرفه‌ای کنند ضمن آنکه در ضوابط پذیرش شرکت‌های مربوط به حوزه اقتصاد دیجیتال نیز عنوان ‌شده که بورس‌ها امکان تخصیص معاملات ثانویه صرفا به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای را دارند.

میرزایی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرکت تپسی در آستانه آغاز معاملات ثانویه است و مقررشده معاملات این شرکت فقط به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای تخصیص داده شود، افزود: با توجه به‌ احتمال ورود شرکت‌های استارتاپی یا شرکت‌هایی که به دلیل نسبت بالای دارایی نامشهود به جمع دارایی‌ها، معاملات آن‌ها به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای تخصیص داده می‌شود، کارگزاری‌ها باید روند احراز شرایط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای را تسریع نمایند.

برای اخذ مجوز سرمایه‌گذار حرفه‌ای چه باید کرد؟

وی به آمادگی برخی کارگزاری‌ها برای احراز شرایط اشاره‌ کرده و افزود: طبق آخرین آمار، همچنان بسیاری از افراد هنوز به کارگزاری‌ها مراجعه نداشته و یا اطلاعات لازم را ارائه نکرده‌اند و از سوی دیگر برخی کارگزاری‌ها نیز شرایط لازم را برای بررسی احراز شرایط را فراهم نکرده‌اند.

میرزایی توصیه کرد برای جلوگیری از ازدحام افراد و تشکیل صف، افراد در صورت تمایل و دارا بودن شرایط، سریع‌تر به کارگزاری‌ها مراجعه کرده و کارگزاران نیز انجام این فرآیند را تسریع نمایند.

شروط سرمایه‌گذار حرفه‌ای شدن، چیست؟

سرپرست مدیریت نظارت بازار و بازرسی فرابورس ایران در ادامه به تشریح ضوابط سرمایه‌گذار حرفه‌ای پرداخت و گفت: شاکله ضوابط مصوب که بر اساس آن‌ها شخص حائز معیارهای سرمایه‌گذار حرفه‌ای قلمداد می‌شود، شامل معیارهای تخصصی و مالی است. افرادی که فعالیت حرفه‌ای قابل‌ توجهی در بازار سرمایه داشته‌اند و مدارک حرفه‌ای بازار سرمایه یا سابقه کار در ارکان بازار سرمایه داشته‌اند حائز شرایط مذکور قلمداد می‌شوند. طبیعتا پرسنل فعلی ارکان، امکان عملیاتی انجام معامله نداشته و صرفا کارکنان سابق می‌توانند برای احراز شرایط اقدام کنند.

وی از مکاتبات فرابورس با سازمان بورس و اوراق بهادار برای تسهیل دسترسی کارگزاران به مدارک حرفه‌ای خبر داد و گفت: فرابورس فهرست دارندگان مدارک حرفه‌ای را از سازمان بورس اخذ و از طریق وب‌سرویسی که طراحی‌ شده در اختیار کارگزاران قرار داده تا بتوانند از این اطلاعات برای احراز شرایط سرمایه‌گذار حرفه‌ای استفاده کنند.

به گفته این مقام مسئول در فرابورس مجموع ارزش معاملات و میزان مانده پرتفوی نیز با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، محاسبه و در اختیار کارگزاران قرار داده ‌شده است.

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای کجا ثبت سفارش کنند؟

میرزایی در نهایت با اشاره به اینکه در حال حاضر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از طریق بستر آنلاین و نامک امکان سفارش‌گذاری و انجام معاملات را دارند، گفت: از طریق بستر آنلاین، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات برخط (oms) به سفارش شرکت‌های کارگزاری، ارسال سفارش توسط اشخاص حائز ضوابط سرمایه‌گذار حرفه‌ای را کنترل می‌کنند.

به گفته وی همچنین وفق مکاتبات با شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، صرفا افراد مجاز، امکان ثبت سفارش از طریق ایستگاه‌های نامک را دارند که مستند استفاده از وب‌سرویس ارسال تغییرات سهامداران حرفه‌ای به شرکت‌های کارگزاری ارسال شده است.

شایان ذکر است شرایط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در اطلاعیه‌ای که در سایت فرابورس ایران منتشر شده است از طریق این لینک برای عموم در دسترس قرار دارد.

 

مدیریت ارتباطات فرابورس ایران

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه