زاکانی به نفع رئیسی کناره گیری کرد + جزئیات

کدخبر : 16390

چهارم خردادماه بود شورای نگهبان فهرست ۷ نفره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد که از این فهرست ۲ چهره یعنی عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده از لحاظ گفتمانی نزدیک به «جبهه اصلاحات» و ۵ نامزد دیگر به «جریان انقلاب» و «جبهه اصولگرایی» نزدیک هستند.

به گزارش رصدورزشی، علیرضا زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 است. امروز 24 خرداد ماه خبرها حاکی از آن است که علیرضا زاکانی به نفع ابراهیم رئیسی یکی دیگر از کاندیدهای ریاست جمهوری کنار کشیده است.

 

چهارم خردادماه بود شورای نگهبان فهرست ۷ نفره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد که از این فهرست ۲ چهره یعنی عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده از لحاظ گفتمانی نزدیک به «جبهه اصلاحات» و ۵ نامزد دیگر به «جریان انقلاب» و «جبهه اصولگرایی» نزدیک هستند. 

به دنبال اعلام این فهرست گمانه‌زنی‌هایی در رسانه‌ها مطرح و کارشناسان اظهار نظر کردند که از بین ۴ نامزد یعنی سعید جلیلی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، علیرضا زاکانی و حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی یک نفر در صحنه باقی خواهد ماند و باتوجه به اینکه محسن رضایی در دوره‌های قبل، سابقه کناره گیری به نفع هیچ نامزدی را ندارد و ظاهرا تلاش دارد خود را در جبهه اصولگرایی  مستقل نشان دهد، به همین دلیل نمی‌توان به قطعیت گفت محسن رضایی کناره گیری می‌کند یا خیر.

 از همان ابتدا این امکان وجود داشت که علیرضا زاکانی و سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی به نفع رئیسی کنار بکشند تا رای «جریان انقلاب» شکسته نشود و دلیل این کنار‌ه‌گیری هم توجه به نظرسنجی هاست، چراکه در تمام نظرسنجی‌های رسمی و غیر رسمی نام حجت الاسلام رئیسی بیشترین آرا را به خود اختصاص داده و اگر قرار به ائتلافی هم باشد طبق نظرسنجی‌ها به نفع رئیسی خواهد بود.

در انتخابات سال ۹۲ نیروهای منتسب به اصولگرایان و  جریان انقلاب با عدم ائتلافشان بازی را به دست رقیب سپردند و از میدان به در شدند. با توجه به این تجربه، در این دوره، بسیاری از کارشناسان حتی پیش از اعلام رسمی نتایج احراز صلاحیت‌ها، معتقد بودند که جریان اصولگرانی و نیروهای انقلاب در نهایت حول یک شخص متحد خواهند شد، چرا که که این مسجل است تعدد نامزدها باعث شکست آرا می‌شود و این بار قرار نیست که نامزدهای متعدد در میدان بمانند.

حالا مناظرات به پایان رسیده و تقریبا به روزهای پایانی تبلیغات نامزدها می‌رسیم، به همین دلیل نوع صحبت‌های نامزدهایی که از همان اول احتمال کناره‌گیری‌شان وجود داشت تغییر کرده است، به عنوان مثال روز گذشته علیرضا زاکانی در «نشست روشنگری» در مسجد جامع نارمک گفته که «هر ۵ نامزد جریان انقلاب مراقب باشند با زندگی مردم بازی نکنند و دچار خودپرستی نشوند؛ باید پنج نامزد به سمت همگرایی برویم.»

 

همچنین قاضی زاده هاشمی هم ساعاتی پیش در توئیتی اینطور بیان کرد که «مانع باخت جریان انقلاب نمی‌شود» وی نوشته که «در مسیر فدا شدن برای انقلاب و مردم همچون برادران شهیدم کماکان، چون کوه ایستاده‌ام. قطعا باعث باخت جبهه انقلاب نخواهم شد و از هیچ اقدامی برای عمل به حجت شرعی دریغ نخواهم کرد.»

 

این اظهارات جدید زاکانی و قاضی زاده هاشمی این گمانه را تقویت می‌کند که گویا در روز‌های آینده خبر‌های کناره‌گیری این دو نامزد به نفع یکی از نیرو‌های جریان انقلاب که احتمال زیاد حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی است به گوش خواهد رسید.

 

از حالا تا روز انتخابات لحظه شماری برای کناره گیری نیرو‌های جریان انقلاب به نفع یک نامزد آغاز می‌شود، باید منتظر ماند و دید از بین ۳ نامزد این جریان یعنی علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، سعید جلیلی آیا به نفع حجت الاسلام رئیسی کنار می‌روند و یا تا پایان انتخابات در صحنه حضور دارند؟

شاید بتوان از صحبت‌ها و اظهانظر‌های زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی این طور برداشت کرد که کناره‌گیریشان حتمی است. همچنین گمانه زنی‌هایی وجود دارد که حضور امروز دوشنبه زاکانی در قم هم برای اعلام کناره‌گیری اش از انتخابات باشد. 

 امیر ابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان نیز درباره کناره‌گیری نیرو‌های جریان انقلاب به نفع یک نامزد، اظهار کرد: شورای ائتلاف رایزنی با نیرو‌های جریان انقلاب را آغاز کرده و تلاش می‌کنیم با نامزد‌ها صحبت کنیم تا تصمیم نهایی گرفته شود.

 

وی با تاکید بر اینکه خود نامزد‌ها باید بین نفع شخصی خود و نفع جریان انقلاب یکی را انتخاب کنند، گفت: اگر اتفاق تلخی صورت بگیرد که به دلیل عدم اجماع نیرو‌های جریان انقلاب باشد آن وقت این دوستان باید پاسخگو باشند.

سخنگوی شورای ائتلاف با اشاره به اینکه نامزد‌ها باید با نگاه جریانی بهترین تصمیم را بگیرند، گفت:  تلاش می‌کنیم تا درصد بالایی اجماع صورت بگیرد تا به نفع خود جریان انقلاب باشد؛ نظرسنجی‌ها این طور نشان می‌دهد که رای آقای رئیسی از سایر نامزد‌ها بیشتر است به همین دلیل اجماع به نفع آقای رئیسی خواهد شد.

 

فرناز عبدالمحمدزاده

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی