زندگینامه عبدالناصر همتی کاندیدای ریاست جمهوری + عکس همسرش

کدخبر : 16279

عبدالناصر همتی که به پدر بیمه خصوصی ایران مشهور است، رئیس کل بانک مرکزی است. همتی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 شرکت کرده است.

عبدالناصر همتی که به پدر بیمه خصوصی ایران مشهور است، رئیس کل بانک مرکزی است، همتی مدتی نیز عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بوده است، همتی دکترای اقتصاد دارد، و استاد دانشگاه تهران و کارشناس رسمی دادگستری در امور سرمایه‌گذاری، پولی و اعتباری است.

 

عکس همسر عبدالناصر همتی

3784554

 

همتی در سال 1336 در کبودرآهنگ همدان متولد شد. در سال 1357 از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی رشته اقتصاد گرفت، پس از آن با رتبه یک کارشناسی ارشد اقتصاد را در همان دانشگاه آغاز کرد، و در سال 1367 مدرک فوق لیسانس دریافت کرد، او در سال 1372 از دانشگاه تهران مدرک دکترای علوم اقتصادی اخذ کرد. او دوره های حسابرسی پیشرفته را از موسسه کوپرز اند لیبراند در سال 1356 و مطالعات اقتصاد در سال 1370 را در لندن پشت سرگذاشته است.

وی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است، و از معدود اساتیدی است که در دانشگاه های ایران اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی تدریس می کند. 

همتی در 23  سالگی، و در سال 1359 مدیر پخش اخبار در صدا و سیما بود، و تا سال 1373 در این سازمان مشغول بود و معاونت سیاسی سازمان را برعهده داشت. او در دوران جنگ تحمیلی مسئول تبلیغات جنگ بود. 

او از سال 1380 رئیس هیئت مدیره بیمه اتکایی آسیایی بانکوک با حضور 10 کشور است، و همچنین 12 سال، از سال 1373 تا 1385 رئیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

همتی 7 سال مدیرعامل بانک سینا بود تا در 8 مهر ماه سال 1392 به پیشنهاد علی طیب نیا _وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت_ و با تائید مجمع عمومی بانک ملی مدیریت بانک ملی ایران را برعهده گرفت و جایگزین فرشاد حیدری شد. پس از آن در 3 مرداد سال 1397 به پیشنهاد مسعود کرباسیان _وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت_ با حکم دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی ایران منصوب شد.

همتی در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی در سال 1377 پیشنهاد تاسیس صندوق ذخیره ارزی را داد که بعدا با نام حساب ذخیره ارزی بنیان شد، او همچنین طراحی و اجرای خصوصی سازی صنعت بیمه را در سال 1382 برعهده داشته است. 

 

1880195741-parsnaz-com

 

سایر سوابق اجرایی: 

  • سفیر ایران در چین

  • کارشناس رسمی دادگستری

  • عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی در زمان حسن روحانی به مدت 5 سال

  • رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی بیمه

  • مسوول کمیته اقتصادی جهاد دانشگاهی

 

او تألیفات و پژوهش‌های زیادی در رشته اقتصاد دارد از  که مهم‌ترین آن‌ها می توان به کتاب «اقتصاد کلان، مقدمه‌ای بر سیاست‌های پولی و مالی» اشاره کرد. این کتاب چهار بار تجدید چاپ شده‌است. کتاب‌های «توسعه اقتصادی»، «مشکلات اقتصادی جهان سوم» و «اقتصاد نفت» نیز از تألیفات اوست.

 

سایر تالیفات و ترجمه ها:

  • مبانی نظری و عملی بیمه، ترجمه، چاپ اول، ۱۳۸۱، انتشارات بیمه مرکزی ایران

  • اقتصاد انرژی تألیف چاپ اول ۱۳۸۳ انتشارات مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی