باند مخوف «سگ دست» متلاشی شد

کدخبر : 13449

با تلاش کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن پلیس آگاهی باند مخوف معروف به «سگ دست» درحالی متلاشی شد که تاکنون 120 نفر، اعضای این باند را شناسایی کرده اند.

در پی افزایش گوشی قاپی از شهروندان در مناطق مختلف  و ارسال گزارش های سرقت از کلانتری ها رسیدگی به ماجرای سرقت های مذکور در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت. با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، جلسه کارشناسی با صدور دستوری از سوی سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی ) در اتاق فرماندهی برگزار شد و بدین ترتیب گروه تخصصی کارآگاهان با هدایت سرهنگ قنبری (رئیس اداره سرقت) به تجزیه و تحلیل های اطلاعاتی و کارشناسی پرداختند.

بررسی های کارآگاهان با تجربه و گزارش تحقیقات میدانی آنان بیانگر این بود که گوشی قاپی و زورگیری ها توسط یک باند حرفه ای انجام می شود چرا که شگردهای ارتکاب جرم یکسان بود. به همین دلیل گروه ویژه ای از نیروهای دایره مبارزه با جرایم خشن پلیس آگاهی به سرپرستی سرهنگ «میش مست» وارد عمل شدند و دامنه تحقیقات را با استفاده از تجربیات رئیس پلیس آگاهی به مناطق وقوع جرم کشاندند.

فعالیت های اطلاعاتی و غیرمحسوس کارآگاهان نشان می داد که اعضای این باند در گروه های دو نفره و در حالی که لباس معروف به پلنگی می پوشیدند با شگردی خاص سوار بر موتورسیکلت قرمزرنگ، اقدام به گوشی قاپی می کنند.

نتیجه این بررسی های میدانی، به سوی تقویت نیروهای نامحسوس و گشت های شبانه کشید تا این که سرنخ هایی از مالک موتورسیکلت قرمزرنگ به دست آمد این درحالی بود که یکی از شاکیان موفق شده بود دو رقم از پلاک موتورسیکلت را به خاطر بسپارد.

تحقیقات کارآگاهان بیانگر آن بود که مالک موتورسیکلت از سارقان حرفه ای و سابقه دار معروف به «سگ دست» است که حدود چهار ماه قبل از زندان آزاد شده است. همین اطلاعات کافی بود تا قاضی شعبه 411 دادسرای عمومی و انقلاب دستور بازداشت «امید» جوان 20 ساله را صادر کند. کارآگاهان که با نظارت مستقیم مقام ارشد پلیس آگاهی وارد عملیات شده بودند مخفیگاه متهم معروف به سگ دست را در منطقه جاده سیمان به محاصره درآوردند و یک شنبه گذشته او را در یک عملیات هماهنگ و ضربتی به دام انداختند.

سرکرده باند که تصور نمی کرد به همین راحتی در چنگ کارآگاهان گرفتار شود، فقط با چشمانی متعجب و چهره ای حیرت زده به کارآگاهان می نگریست که حلقه های قانون بر دستانش خودنمایی کرد. در بازرسی از مخفیگاه وی چند دستگاه گوشی گران قیمت سرقتی کشف شد و متهم برای بازجویی به مقر انتظامی انتقال یافت. او که در دایره جرایم خشن مورد بازجویی های فنی و تخصصی قرار گرفته بود، وقتی فهمید که جز اعتراف چاره دیگری ندارد در همان ساعات اولیه دستگیری دو عضو دیگر باند به نام های امیر 19 ساله و محمد 24 ساله را لو داد.

این گونه بود که ریشه یابی جرایم ارتکابی اعضای باند و دستگیری دیگر عوامل مرتبط با آنان، شبانه آغاز شد و کارآگاهان ورزیده آگاهی در چند شاخه اطلاعاتی و عملیاتی موفق شدند دو عضو دیگر این باند مخوف را در مناطق همت آباد و رسالت دستگیر کنند.

در حالی که بررسی های پلیس با توجه به پرونده های موجود حکایت از سرقت های متعدد توسط اعضای باند پلنگی پوش معروف به «سگ دست» داشت،سه عضو این باند با صدور فرمانی از سوی سرهنگ شفیع زاده به اتاق بازجویی های تخصصی هدایت شدند.

سردسته این باند اعتراف کرد، گوشی های سرقتی را به فردی تبعه کشور همسایه و با قیمت بسیار پایین می فروخته اند. با وجود این ردیابی برخی گوشی های سرقتی نیز به کشور افغانستان رسید و مشخص شد که مالخران برخی از گوشی های مسروقه را به آن سوی مرز انتقال داده اند که تحقیقات بیشتر در این باره نیز وارد مرحله جدیدی شده است.

هنوز بررسی های تخصصی کارآگاهان در این باره ادامه داشت که با اطلاع رسانی پلیس به مراکز انتظامی، تاکنون 120 نفر از شاکیان با حضور در آگاهی، اعضای این باند مخوف را شناسایی کرده اند. همچنین با کشف چند قبضه قمه و تبرزین از مخفیگاه دزدان حرفه ای، تحقیقات ویژه کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن پلیس آگاهی با شیوه دیگری ادامه یافت و متهمان در حالی با صدور قرار قانونی از سوی قاضی شعبه 411 دادسرای عمومی و انقلاب روانه زندان شدند که در گروه های دو نفره و سوار بر موتورسیکلت قرمزرنگ از عابران پیاده، زورگیری و گوشی قاپی می کردند.

 

 

منیع: خراسان 

 

آیا این خبر مفید بود؟
‍‍‍
ارسال نظر:

‍‍‍
روی خط رسانه
تبلیغات متنی