کدخبر : 11006

با شکسته شدن حکم قصاص پسرجوان که متهم است در درگیری دسته جمعی دست به جنایت زد وی دیروز بار دیگر از خود دفاع کرد.

عصر دهم مهر ماه سال 97 وقوع درگیری خونین در  منطقه قلعه نو افلاک  به پلیس اعلام شد.بررسی ها نشان می داد در درگیری دسته جمعی پسر 24 ساله ای به نام امین زخمی و به  بیمارستان  منتقل شده است. ماموران به بیمارستان رفتند و پس از پرس و جو دریافتند پسری به نام محمد ،امین را به بیمارستان رسانده و گریخته است. ساعتی از این ماجرا نگذشته بود که امین به خاطر شدت  خونریزی  جان سپرد و تحقیقات پلیسی آغاز شد.​

برادر امین به نام فردین به ماموران گفت: درگیری دسته جمعی به خاطر فروش یک دستگاه  موتورسیکلت  بین من و یکی از دوستانم به نام علی رخ داد .علی به همراه برادرش و دوست صمیمی اش محمد که به تازگی از زندان آزاد شده بود مقابل خانه مان آمدند و درگیری میان ما شروع شد. در آن  دعوا  من و برادرم و دوستانم یک طرف و علی و برادر علی و دوستشان محمد طرف دیگر قرار داشتند.درگیری ما چندین ساعت طول کشید.من به محمد و دوستانش گفتم بروند تا من دوستانم را آرام کنم. آنها رفتند اما چندساعت بعد فهمیدم آنها مقابل یک گاوداری بار دیگر با برادرم درگیر شده و او را کشته اند.

 

دستگیری در تهران

محمد و سایر شرکت کنندگان در دعوا در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان  تهران  پای میز محاکمه ایستادند.

در ابتدای جلسه اولیای دم برای عامل جنایت  حکم  قصاص  خواستند.

وقتی محمد در جایگاه ویژه ایستاد منکر  قتل  شد.

وی درباره انگیزه درگیری گفت: مدتی قبل دوستم علی موتورش را به پسری به نام محمد جعفر فروخت و او هم چند روز بعد موتور را به دوست دیگرش به نام فردین داد. اما چون هنوز قولنامه ای ننوشته بودند و موتور به نام علی بود وقتی ماموران کلانتری موتور را متوقف کردند فردین از علی خواست تا مدارکش را به او بدهد.

وی ادامه داد: چند روز از این ماجرا گذشته بود و فردین مدارک دوست صمیمی ام علی را پس نمی داد. تا اینکه علی با من تماس گرفت و گفت سر همین موضوع آنها تلفنی با هم درگیر شده اند.

 

نزاع و درگیری خونین در تهران موجب قتل شد

این متهم گفت: علی و برادرش از من خواستند تا با هم مقابل خانه فردین برویم و مدارک موتور را پس بگیریم. وقتی به آنجا رسیدیم فردین و برادرش امین و دوستان آنها ما را دوره کردند. آنها همگی  قمه  و  شمشیر  در دست داشتند که درگیری میان ما آغاز شد. اما من در آن دعوا چاقویی نداشتم.همانجا فردین از من خواست تا همراه دوستانم بروم و او قول داد تا مشکل را حل کند. من و دوستانم به سمت  گاوداری  رفتیم اما همان موقع برادر فردین به نام امین و چند نفر از دوستانش با موتور به سمت ما آمدند. آنها همگی چاقو داشتند.

محمد گفت: وقتی دعوا بالا گرفت عینک از روی صورتم به زمین افتاد و یک نفر با انتهای چاقو ضربه ای به سرم زد که خون جاری شد. من دیگر جایی را ندیدم و نمی دانم چه کسی ضربه کاری را به امین زد.

وی درباره اتهام قتلی که قبلا در پرونده اش داشت نیز به قضات گفت: سالها قبل وقتی 16ساله بودم در حالی کشتی با یکی از دوستانم بودم که گردن دوستم شکست و فوت شد.من آن زمان به اتهام قتل عمدی بازداشت شدم اما وقتی ثابت شد من و مقتول با هم دوست بودیم و مرگ او اتفاقی رخ داد از اتهام  قتل عمد  تبرئه و به خاطر قتل شبه عمد به پرداخت  دیه  محکوم شد. من به تازگی با قرار وثیقه آزاد شده بودم که بار دیگر به اتهام قتل بازداشت شدم. باور کنید من برادرفردین را نکشتم.

 

اظهارات ضد و نقیض راجب قتل جوان تهرانی

سپس سایر شرکت کنندگان در دعوا که همگی با  قرار وثیقه  آزاد بودند به دفاع پرداختند. علی و برادرش گفتند: وقتی دعوا بالا گرفت ما از ترسمان فرار کردیم و ندیدیم چه کسی امین را با چاقو زد.

چند شرکت کننده دیگر نیز گفتند نمی دانند چه کسی امین را زده است. چون در آن دعوا همه چاقو داشته اند.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و محمد را به  قصاص  محکوم کردند.

 

مسکن

 

حکم قصاص توسط دیوان عالی کشور شکسته شد

این حکم با اعتراض محمد به  دیوان عالی کشور  فرستاده شد و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور حکم صادره را شکستند.

آنها اعلام کردند با توجه به گفته شاهدان هوا تاریک بوده و کسی واضح ندیده است که چه کسی امین را کشته است. از طرفی نیز اگر محمد ضربه کاری را به قربانی زده باشد، با توجه به گفته شاهدان ،قربانی و دوستانش  مهاجم  بوده و آنها بعد از اتهام دعوا بار دیگر به متهم و دوستانش حمله کرده و همگی چاقو داشته اند. از این رو ممکن است  قتل  از مصادیق دفاع مشروع باشد. به همین خاطر لازم است محمد بار دیکر محاکمه شود.

با اظهار نظر قضات دیوان عالی کشور محمد و سایر شرکت کنندگان در دعوا بار دیگر در شعبه دهم دادگاه محاکمه شدند.

 

کتمان ضربات سهمگین چاقو به مقتول جوان

در این جلسه وقتی محمد روبه روی قضات ایستاد اظهارات قبلی اش را تکرار کرد. وی گفت: وقتی  دعوا  در مرحله اول پایان یافت ،فردین از من خواست تا دوستانم را از محل دور کنم تا دعوا تمام شود. به همین خاطر ما به سمت گاوداری رفتیم. اما انجا بود که برادر فردین و دوستانش بار دیگر با موتور به ما حمله کردند. باور کنید من چاقو در دست نداشتم و هیچ ضربه ای به امین نزدم.

سایر شرکت کنندگان در دعوا نیز یک به یک در جایگاه ویژه ایستاند و همگی گفتند نمی دانند در تاریکی شب چه کسی امین را کشته است.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا رای صادر کنند.

 

منبع: رکنا 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه