کدخبر : 10687

با هدف ایجاد جاذبه جدید گردشگری هنری، نخستین سمپوزیوم ملی طراحی ایده مجسمه ساحل ماشه کیش از تیر ماه 99 آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت عمران، آب و خدمات کیش، این سمپوزیوم با هدف زیباسازی ساحل قدیمی ماشه در جزیره کیش برگزار خواهد شد. 

 

شرکت عمران، آب و خدمات کیش به عنوان متولی این رویداد در نخستین اقدام، میزبان هنرمندان حوزه تجسمی و معماری از سراسر ایران بود تا با بررسی نظرات ودیگاههای هنرمندان خوب کشورمان، بهترین ایده برای ساحل ماشه (که یکی از قدیمی‌ترین مناطق جزیره است) جهت اجرا شناسایی شود. 

در نشست با هنرمندان ابوالفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش که خود از علاقمندان به مباحث هنری واجرای آثارهنرمندان با رویکرد ایجاد جاذبه های نوین واثرگذار گردشگری در جزیره کیش است با اشاره به اهمیت شهرها و لزوم توجه به فضاهای شهری گفت: درتمامی تصمیم گیری ها به این موضوع باور داریم که شهرها موجودات زنده هستند خیابان‌ها شریان ها و درختان ریه های شهرها هستند و روح شهرها ما انسان‌ها هستیم که درضمیر ناخودآگاه همه ما تمایل به زیبایی داریم. این باور ما را برآن داشت در طراحی المانهای شهری از هنرمندان کمک بگیریم که با آثاری الهام گرفته از نگاه زیبایی شناس هنرمندان با مخاطب خود که شهروندان وگردشگران هستند ارتباط قلبی وروحی برقرار کنیم.  

 

BO9I6240(1)

 

ظرفیت ساحل و دریای کیش دو شاخصه طبیعی وارزشمندی است که طیبی درسخنان خود به ‌عنوان ویژگی‌های منحصربه‌فرد این جزیره یاد کرد و افزود: تمام مردم ایران با جزیره کیش ارتباط روحی وقلبی بسیار خوبی دارند وبه عنوان مامنی برای کسب آرامش کیش را دربرنامه سفر وتفریح خود قرار می دهند. این موضوع مسئولیت ما را درمورد توسعه شهری کیش دوچندان می کند تا با استفاده  از نمادها والمانهای کارشناسانه وهنری مفهوم آرامشی که مدنظر شهروندان وگردشگران است به خوبی القاء شود وذهنیت مردم درموزد جزیره کیش با یک اقدام بدون کارشناسی وغیرهنری خراب نشود. 

وی درپایان با تاکید براهمیت تلفیق هنر و موضوعات شهری به‌عنوان یکی از موثرترین راه‌های ایجاد حس مثبت مشترک نسبت به فضای شهری جزیره کیش گفت: مسجد ماشه از مکان های تاریخی وارزشمندی است که مورد علاقه وتوجه بومیان جزیره کیش است و در زمره آثار ثبت شده میراث فرهنگی قراردارد.این مسجد درمجاورت دریا قراردارد و بستر خوبی برای خلق فضایی جذاب برای شهروندان وگردشگران با کمک هنرمندان کشور است تا ضمن معرفی این اثر تاریخی، جاذبه ای هنری وگردشگری در ساحل ماشه ایجاد شود. 

احسان گرایلی دبیر سمپوزیوم ملی طراحی ایده مجسمه ساحل ماشه جزیره کیش نیز دراین نشست با بیان اینکه هنرمندان در بازدید سه روزه ضمن بازدید از ساحل ماشه ، از بخش های مختلف جزیره کیش نیز دیدن کردند تا با دستیابی به نگاهی کلی از طبیعت ومعماری جزیره کیش نسبت به طرح ایده های خلاقانه اقدام کنند.

به گفته گرایلی نشست های بعدی این سمپوزیوم به منظور جمع بندی آرائ و رسیدن به طرح نهایی در تهران برگزار می شود تا پس از حصول بهترین نتیجه و ارائه طرح نهایی نسبت به اجرای اثربرگزیده در سمپوزیوم اقدام شود.

گفتنی است هنرمندانی چون رضا هادیانی، سهند حسامیان، بیژن غنچه‌پور، مهسا الف، علی هنرور، همایون عسکری سیریزی، سینا ممتاز، مهدی رنگچی، مونا آقابابایی و شهریار رضایی در این نشست حضور داشتند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه