کدخبر : 10095

صبح روز سه شنبه 3 تیرماه سال جاری جسد دختر و پسر جوانی که با طناب دستانشان را به هم گره زده بودند از رودخانه سدگدار بیرون کشیده شد و در بررسی ها ابتدایی اعلام شد که این دختر خاله و پسرخاله به یکدیگر علاقه داشتند و با توجه به مخالفت خانواده هایشان برای ازدواج دست به این خودکشی همزمان و عاشقانه زده اند.

دختر خاله و پسر خاله جوان در اقدامی عجیب و مرموز در سد گدار مسجد سلیمان به زندگی خود پایان دادند.صبح روز سه شنبه 3 تیرماه سال جاری جسد دختر و پسر جوانی که با طناب دستانشان را به هم گره زده بودند از رودخانه سدگدار بیرون کشیده شد و در بررسی ها ابتدایی اعلام شد که این دختر خاله و پسرخاله به یکدیگر علاقه داشتند و با توجه به مخالفت خانواده هایشان برای ازدواج دست به این خودکشی همزمان و عاشقانه زده اند.

 
 

خودکشی عجیب و عاشقانه دختر خاله و پسر خاله

حسین مولایی رییس هلال احمر مسجد سلیمان به رکنا گفت: بهزاد 22 ساله و زینب 18 ساله از اهالی شهرستان اندیکا بودند که صبح روز دوشنبه 2 تیرماه همراه هم به کنار روخانه آمدند و در برابر دیدگان اهالی منطقه دست به خودکشی می زنند که این ماجرا خیلی زود به هلال احمر گزارش شد و نیروهای امدادی به سرعت در محل حاضر شدند.

وی افزود: این دختر و پسر جوان قبل از خودکشی دستانشان را با یک طناب به هم بسته بودند و یک وصیت نامه نیز در کنار روخانه گذاشته بودند، حتی تلاش شاهدان ماجرا برای نجات جان آنها نتیجه نداشت تا اینکه پس از یک روز جسد آنها از رودخانه بیرون کشیده شد.

 

JlndEvAiRaSI

 
 
GX9WzdYSBQ5P
 

TuB4cr2Lxzw1

 
 

عشق پنهانی دخترخاله و پسرخاله

خبرنگار رکنا در پیگیری از این حادثه تلخ اطلاع پیدا کرد که خواهر بهزاد و برادر زینب سالها قبل با هم دیگر ازدواج کردند و مادر زینب نیز سال گذشته به خاطر مشکلات اعصاب و روان دست به خودکشی زده است.

هیچ یک از اهالی این منطقه از عشق و علاقه دخترخاله و پسرخاله اطلاع نداشتند و خانواده های این دختر و پسر جوان نیز هنوز نمی دانند چرا زینب و بهزاد دست به خودکشی زده اند.

بهزاد و زینب صبح روز دوشنبه از خانه خارج شده و روستای سدگدار که در 5 کیلومتری محل زندگی شان است رفته و بهزاد در تماس به برادرش می گوید که ما فرار کردیم و می خواهیم خودکشی کنیم.

بهزاد با بستن یک طناب مشکی رنگ به دستان خودش و زینب به سمت سدگدار رفته و قبل از اجرای نقشه شان گوشی های موبایلشان را بیرون آب گذاشته و روی یک سنگ نوشت:  « گناه ما پای شما اگر جنازه مان را کنار هم دفن نکنید» ، بهزاد بعد از نوشتن این دست نوشته با زینب به داخل سد گدار رفته و به زندگی خودشان پایان می دهند.

 
 
 

ناگفته های پدر داغ دیده

عباس خداوردی در خصوص خودکشی پسرش به خبرنگار رکنا گفت: هیچ یک از اعضای خانواده و بستگان در جریان اینکه بهزاد و دختر خاله اش بهم علاقه دارند، نبودند و هیچ وقت درباره ازدواج نیز با ما صحبت نکرده بودند و نمی دانیم چرا پسر و دخترخاله اش دست به این کار زدند.

وی افزود: روز دوشنبه بهزاد به برادرش اطلاع داد که همراه زینب فرار کردند که فردای آن روز جسد آنها را در سد گدار پیدا شد.

پدر بهزاد ادامه داد: پسرم اگر مطرح می کرد که قصد دارد با دخترخاله اش ازدواج کند هیچ مخالفتی نبود و حتی دخترمان نیز با برادر زینب که دختر خاله و پسرخاله هستند در گذشته با هم ازدواج کرده اند و رابطه خوبی بین فامیل است..

 

 

ماجرای عشق و مخالفت خانواده برای ازدواج دروغ است

جبار، پسر دایی زینب و بهزاد به خبرنگار رکنا گفت: بهزاد به من زنگ زد و اطلاع داد ما فرار کردیم و ادعا کرد که می خواهیم خودکشی کنیم و دستانمان را به هم می بندیم و به داخل رودخانه سد می رویم،  پس از آن دیگر اطلاعی از آنها نداشتیم تا اینکه جسدشان پیدا شد.

وی افزود: ماجرای علاقه و مخالفت خانواده ها به ازدواجشان کاملا دروغ است چون هیچ یک از اعضای خانواده هایمان و فامیل در جریان علاقه و تصمیم آنها به ازدواج نبودند و هنوز برای خودمان جای سوال دارد که چرا زینب و بهزاد دست به این کار زدند. اگر ماجرای ازدواج هم مطرح می کردند هیچ کسی با آنها مخالفت نمی کرد.

پسردایی زینب و بهزاد عنوان کرد: آخرین جمله ای که از بهزاد شنیدم این بود که این دنیا به ما وفا نکرد. باور کنید هیچ مشکل خانوادگی نداشتند و حتی خواهر و برادرهایشان نیز از ماجرای علاقه آنها اطلاع نداشتند.

جبار ادامه داد: ما می دانیم چه کسی این ادعای دروغ را مطرح کرده که از سوی مقام قضایی پیگیر ماجرا خواهیم بود چون بهزاد و زینب مثل خواهر بودند هیچ وقت درباره علاقه شان حرفی نزدند و اگر آنها ماجرای ازدواج و علاقه شان را مطرح می کردند خانواده ها هیچ مخالفتی با این ماجرا نداشتند و از مردم می خواهیم به شایعات توجه نکنند چون هنوز برای ما مشخص نشده که چرا آنها دست به خودکشی زدند و ماجرای خودکشی به خاطر مخالفت خانواده ها به ازدواج آنها کاملا دروغ است

 
 
 
 
 

روانشناسان از علل خودکشی جوانان چه می گویند ؟ / فاصله سنی والدین با فرزندان از علل خودکشی

خودکشی یک بیماری روانی است و ریشه آن را باید در سایر بیماری های روانی جستجو کرد. نتایج مطالعات حاکی از آن است که 95 درصد کسانی که خودکشی می کنند، از نوعی اختلال روانی قابل تشخیص رنج می برند. شایع ترین این اختلالات روانی، افسردگی، اختلال شخصیت مرزی، اختلالات سازگاری، اختلالات مرتبط با مصرف مواد و اسکیزوفرنی است.

پیشگیری از خودکشی در سه سطح انجام می گیرد. پیشگیری در سطح اولیه حالت ایده آلی دارد و هدف آن جلوگیری از ایجاد هرگونه فکر اقدام به خودکشی است. متأسفانه اقدامات چندانی برای پیشگیری در این سطح انجام نمی شود. روشهای پیشگیری ثانوی به هنگامی به کار گرفته می شوند که گرایش های خودکشی حالت آشکاری پیدا می کند. اما شخص هنوز دست به خودکشی نزده است. این دسته از روش ها مواردی مانند بستری شدن در بیمارستان، روان درمانی، دارو درمانی و دخالت در شرایط محیطی را شامل می شود.

خانواده، دوستان و افراد نزدیک به شخصی که نشانه های اقدام به خودکشی را دارد، می توانند تأثیر بسیاری در کاهش تنش های وی و خطر خودکشی در او داشته باشند و فاصله اش را با مرگ افزایش یا کاهش دهند.

پیشگیری ثالث زمانی صورت می گیرد که فرد اقدام به خودکشی کرده است و هدف از آن برطرف کردن خطر اقدام دوباره ی آن است.

 

رسانه های اجتماعی عاملی بالقوه برای افزایش خودکشی

یک روانپزشک با تاکید بر اینکه تقویت تعاملات و ارتباطات اجتماعی به میزان قابل توجهی در پیشگیری از خودکشی موثر است، اظهار کرد: رسانه‌های اجتماعی عاملی بالقوه برای افزایش خودکشی هستند.

دکتر فیروزه جعفری با بیان اینکه مهمترین مسئله برای پیشگیری از اقدام به خودکشی توجه به افسردگی در زنان است و با تاکید بر اینکه خودکشی در مردان با استفاده از وسایل خطرناکی صورت می‌گیرد که منجر به از دست دادن جان آنها می‌شود، تصریح کرد: مردان به دلیل استفاده از ابزارهای خطرناکی مانند اسلحه، طناب دار، چاقو و ... برای خودکشی، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از خودکشی هستند.

وی افزود: اقدام به خودکشی در بین نوجوانان و جوانان انگیزه‌های متفاوتی در قالب اعتراض به شرایط اجتماعی، تحصیل و خانواده دارد. اختلالات خلقی و افسردگی که زیر مجموعه اختلالات روانی است از جمله دلایل مهم اقدام به خودکشی است و فرد را به سمت افکار مرتبط با مرگ هدایت می‌کند.

 

 

مشکلات خانوادگی و شکست های عشق از علل خودکشی

وی تصریح کرد: اعتیاد و مصرف مشروبات الکلی موجب تشدید اختلالات روانی شده و زمینه اقدام به خودکشی را تقویت می‌کندهمچنین مشکلات خانوادگی و مشخصا شکست‌های عشقی نیز بستر اقدام به خودکشی را تشدید می‌کند

دکتر جعفری با تاکید بر اینکه بکار بردن واژه خودکشی بستر اقدام به آن را بیشتر می‌کند، اظهار کرد: ناامیدی شدید، صحبت از مرگ و نیستی، افت معیشتی، بی‌انگیزه بودن، بی‌تفاوتی، انزوا و کناره‌گیری از فعالیت های اجتماعی، بکار بردن عبارت های هشدار دهنده مانند اینکه بزودی از شر من راحت می‌شوید از جمله علائم هشداردهنده خودکشی است.

وی به وضعیت خودکشی در کشور اشاره کرد و گفت: بیشترین سطح تحصیلی در شاخص تعداد افراد اقدام کننده به خودکشی، تحصیلات دیپلم و کمترین آن فوق لیسانس و بالاتر است و شایعترین‌ترین روش اقدام به خودکشی مسمومیت دارویی است.

 

 

خودکشی در اثر نفرت فرد از اطرافیان و جامعه

مختار ویسانی .  روانشناس کودک و نوجوان  نیز در خصوص علل گرایش این سنین به  خودکشی   اظهار کرد: روانشناسان بالینی معتقدند خودکشی نتیجه نفرتی است که فرد نسبت به دیگران و جامعه دارد.

وی افزود: دوره نوجوانی که بین سنین 12 تا 20 سالگی است، به دوره طوفانی معروف است، دوره‌ای که فرد مانند طوفان تند می‌آید و خاموش می‌شود، ثبات مشخص در رفتار و گفتار ندارد، آرمان‌گرایی و نااستواری هیجانی داشته و بی‌ثبات است.

این متخصص روانشناسی کودک و نوجوان عنوان کرد: خودکشی بین دختران و پسران جوان و نوجوان متفاوت است، دختران اغلب تلاش بیشتری برای انجام خودکشی انجام می‌دهند و تظاهر و اقدام به خودکشی در آنها زیاد است اما پسرها غالبا در پایان رساندن خودکشی موفق‌ترند و اقدام آنها منجر به مرگ می‌شود.

 

اختلاف سنی با والدین از علل خودکشی نوجوانان

وی تصریح کرد: والدین باید در سن کم بچه‌دار شوند چراکه وقتی پدر و مادر در سن بالای 35 یا 40 سالگی بچه دار می‌شوند، فرزندانشان به دوره نوجوانی که برسد والدین تقریبا میان سال‌اند که این شکاف نسل و درک نکردن فرزندان را موجب می‌شود.

 

گرایشی به جنس مخالف از علل خودکشی نوجوانان

متخصص روانشناسی کودک و نوجوان با بیان این‌که گرایش به جنس مخالف یکی از دلایل مهم در خودکشی نوجوانان است، خاطرنشان کرد: معمولا خودکشی در نوجوانی در نتیجه تمام شدن رابطه عاطفی پسر و دختر نوجوان است و خودزنی در نوجوان پسر نشانه قدرت‌طلبی و در دخترها نشانه نیاز به حمایت طلبی به طرف مقابل‌شان و صرفا جلب توجه کردن است که این ویژگی‌ها، پتانسیل به سمت خودکشی و مصرف مواد مخدر در آینده را سوق می‌دهد.

وی با اشاره به این‌که  خودکشی در نوجوانان به دلیل شرایط خاص این سنین شایع‌تر است، گفت: برای جلوگیری از این اتفاق باید انگیزه‌های نوجوان را از خودکشی دانست و والدین باید تفاوت سنی بین خود و فرزندان‌شان نادیده بگیرند و مانند یک دوست با آنها رفتار کنند.

ویسانی با اعلام این‌که درک متقابل از راه کارهای پیشگیری از تمایل نوجوان به خودکشی است، بیان کرد: والدین باید با آرامش به حرف فرزندشان گوش بدهند که بتوانند هر اتفاقی که از بیرون برایشان پیش می‌آید به خانواده‌شان گفته و بهتر تصمیم بگیرند به عنوان مثال پدر و مادری که همیشه با زبان سرزنش و توبیخ با فرزندشان حرف می‌زنند، نمی‌توانند دوست‌شان باشند.

این متخصص روانشناسی کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: داشتن سابقه افسردگی مزمن، سابقه مشکلات روانی در خانواده، جدایی والدین، اعتیاد به الکل و موادمخدر، آزار جنسی از جمله عوامل زمینه‌ساز اقدام به خودکشی است.

ویسانی یادآور شد: برای داشتن ارتباطی دوستانه با فرزندان، والدین باید سعی کنند وقتی فرزندشان از اشتباه‌های خود حرف می‌زند مانند یک دوست  رفتار کنند چراکه این دوستی امکان شناخت را فراهم و موجب پیشگیری از خودزنی، خودکشی ومصرف موادمخدر و داروهای روان‌گردان فرزندشان کنند.

حسین مولایی رئیس هلال احمر  مسجد سلیمان  در گفت و گو با خبرنگار گفت : پسر و دختری جوان بودند . پسر 22 ساله به نام  بهزاد  . خ و دختر 18 ساله به نام  زینب  . الف ، اهل "اندیکا" بودند.

وی با بیان اینکه صبح دیروز همراه هم به لب رودخانه آمده اند گفت : بعد از اینکه اهالی منطقه شاهد بودند که این دو جوان همراه هم اقدام به خودکشی کرده اند با هلال احمر تماس گرفتند و نیروهای امدادی در کمترین زمان ممکن خود را به محل رساندند ولی زمان فرصت نجات نداد و بهزاد و زینب جان باختند.

وی با تایید اینکه دستان اجساد به هم گره خورده بود گفت : قبل از رسیدن نیروی های هلال احمر ، از اقوام و اهالی منطقه اقدام به کمک به این دو جوان کرده بودند ولی تلاش های آنان نیز نتیجه نداد.

رئیس هلال احمر مسجد سلیمان در پایان بیان داشت : اقوام این دو جوان گفته اند که قبل از اینکه آنها خود را در سد گدار بیاندازند ، وصیت نامه نیز نوشته بودند که البته ما این وصیت نامه را ندیدیم.

دلیل خودکشی این دو جوان دلدادگی آنان به هم و مخالف خانواده ها تاکنون اعلام شده است. 

 
 
منبع: رکنا 
 
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    ‍‍‍
    روی خط رسانه
    تبلیغات متنی